Tekst alternatywny

Kielce: Konferencja naukowa ,,Pogrom kielecki – historia prawdziwa”, 3 lipca (wideo)

Kielce: Konferencja naukowa ,,Pogrom kielecki – historia prawdziwa”

4 lipca 1946 roku miały miejsce w Kielcach wypadki, które przeszły do historii pod hasłem „pogrom kielecki”. Przez cały czas trwania PRL-u, wspomnienie nawet w prywatnych rozmowach, o wydarzeniach tego dnia w Kielcach oraz o zbrodni katyńskiej, kończyło się represjami, często więzieniem. 10 lat temu, w 60 rocznicę wydarzeń na ulicy Planty w Kielcach, została wydana przez IPN książka będąca zwieńczeniem pracy jej pionu śledczego. Wynikało z niej, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną mordu na 37 osobach narodowości żydowskiej była spontaniczna akcja miejscowej ludności zapoczątkowana przez strzały z broni palnej. Wszystko miało być także konsekwencją nieszczęśliwego zbiegu okoliczności natury historycznej i współczesnej. Śledztwo prowadzone przez IPN zakończyło się umorzeniem postępowania przez prowadzącego je prokuratora Falkiewicza.

IPN i prokuratorzy badający sprawę tzw. pogromu kieleckiego skupili się tylko na mordzie 37 osób narodowości żydowskiej jednocześnie stwierdzając, że większość skazanych w procesie o sprawstwo tego czynu nie miała z nim nic wspólnego. Z postępowania wynikało, że ówczesne władze chciały szybko sprawę zakończyć więc po trwającym kilka dni procesie, skazano i stracono sprawców tych wydarzeń. Nie zostało przeprowadzone śledztwo w sprawie rehabilitacji tych, w pospiesznie przeprowadzonym procesie, zapewne niewinnych ludzi. IPN w swoim postępowaniu skupił się tylko na ofiarach żydowskich przechodząc obojętnie nad ofiarami prawdopodobnego mordu sądowego.
Wydaje się, że teraz jest czas, by spokojnie przyjrzeć się przebiegowi tych wydarzeń raz jeszcze. Dlatego, z inicjatywy organizacji pozarządowych i poza głównym nurtem organizowanych przez władze miasta Kielce obchodów 70. rocznicy „pogromu kieleckiego”, organizujemy kilkugodzinną Konferencję Naukową. Podzieliliśmy ją na 3 części:

  1. „Sytuacja Polski 1946. roku – geneza i preludium wydarzeń” – Leszek Żebrowski
  2. „Przebieg wydarzeń pogromu” – Jerzy Robert Nowak
  3. „Skutki pogromu” – Stanisław Michalkiewicz.

Konferencja Naukowa rozpocznie się w przeddzień 70. rocznicy „pogromu kieleckiego”, w Sali konferencyjnej Domu Rzemiosła w Kielcach, ul. Warszawska 34, w niedzielę, 3 lipca 2016 roku, o godz. 12.00 i zaplanowana jest nawet na 8 godzin. O godz. 11.50 zaplanowana jest krótka konferencja prasowa w miejscu Konferencji.

Konferencja będzie transmitowana online pod linkiem http://livestream.com/accounts/6015614/events/5714615

Zostaliśmy otoczeni patronatem medialnym przez (w kolejności alfabetycznej):
Gazeta Polska
Niezalezna.pl
Radio Fama
TVP Historia
Warszawska Gazeta

Za organizatorów
Jerzy Kenig


Kielce konferencja2016

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress