Tekst alternatywny

Klub „Gazety Polskiej” w Los Angeles rozpoczyna działalność. „Polonia Zachodniego Wybrzeża to ludzie wpływowi, twórczy i medialni”

Klub „Gazety Polskiej” w Los Angeles rozpoczyna działalność. „Polonia Zachodniego Wybrzeża to ludzie wpływowi, twórczy i medialni”

Już jutro odbędzie się uroczysta inauguracja działalności Klubu „Gazety Polskiej” w Los Angeles. Na Twitterze Tomasz Sakiewicz wraz z przedstawicielami klubu zaprezentował już oficjalny transparent. To trzynasty Klub „GP” w Stanach Zjednoczonych i drugi na ich Zachodnim Wybrzeżu.

Klub „Gazety Polskiej” w Los Angeles jest trzynastym Klubem w USA i drugim na jego Zachodnim Wybrzeżu (obok klubu w San Diego). Pierwsze skojarzenie dotyczące Polonii w USA kieruje nas do Chicago i na Wschodnie Wybrzeże, a niewiele osób jako skupisko Polaków kojarzy West Coast.

Jak wyjaśnia w rozmowie z naszym portalem Ministerstwo Spraw Zagraniczych,

Polonia Zachodniego Wybrzeża ma w swoim składzie ponadprzeciętną liczbę ludzi dobrze wykształconych, ludzi wolnych zawodów, artystów, a także biznesmenów. Są to ludzie mający duże wpływy w różnych grupach, także twórczych i medialnych, aktywni w swoich środowiskach

Przewodnicząca Klubu „GP” w Los Angeles, Małgorzata Schulz podkreśla, że utworzenie klubu jest formą aktywizacji polskiej młodzieży w tym mieście.

– Tworzę Klub „Gazety Polskiej” w Los Angeles, ponieważ widzę ogromną potrzebę aktywizacji młodszej części Polonii w naszym mieście. Ludzie widzą, że w dzisiejszych czasach trzeba stawać w obronie dobrego imienia Polski i sami zgłaszają w tej kwestii gotowość do działania. Czuję, że jesteśmy tu ambasadorami Polski i młodzi ludzie też to czują. Oni to wiedzą

– mówi Małgorzata Schulz w rozmowie z portalem niezalezna.pl.

CZYTAJ WIĘCEJ: Polska może liczyć na młodych Polaków w USA

Jak zaznacza Ministerstwo Spraw Zagraniczych, obecnie bolączką jest „zbyt słaba, jak na istniejący potencjał, aktywizacja młodej Polonii w organizacjach polonijnych”. Dlatego też tak ważna jest inicjatywa powołania w Los Angeles Klubu „Gazety Polskiej”, mającego uwzględniać potrzeby młodego pokolenia.

– Warto podkreślić, że jest to pokolenie wychowane w duchu patriotyzmu i ludzie pragnący być bardziej zaangażowani w życie polonijne

– dodaje Małgorzata Schulz.

Opinię o znaczącej roli młodego pokolenia Polaków za granicą podkreśla także MSZ mówiąc, że ich zadaniem jest tchnięcie w życie Polonii nowego ducha, wniesienie nowych koncepcji i idei. Ponadto stoi przed nimi również misja tworzenia pewnego rodzaju polskiego „lobby” w miejscu zamieszkania – głównie przez zaangażowanie w inicjatywy lokalne i życie społeczne oraz polityczne lokalnej społeczności. Jak podkreśla ministerstwo,

„kiedy Polonia zaistnieje szeroko w życiu swoich państw, będzie siłą, z którą te państwa będą się liczyły. Będzie mogła wywierać wpływ na kształtowanie stosunków bilateralnych Polski z krajem swego zamieszkania”.

Siła zorganizowania Polonii to przede wszystkim inicjatywy oddolne, taka jak powołanie Klubu „GP” w Los Angeles. Ważne jest jednak to, aby Polonia nie ulegała zbyt głębokim podziałom i starała się trzymać razem.

– Dla mnie jednym z najważniejszych celów jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego pośród Polonii patriotycznej. Niezwykle ważne w tym aspekcie jest jednoczenie Polonii odbywające się pod hasłem wspólnych wartości. Należy również odpowiednio pielęgnować dorobek Polonii

– mówi portalowi niezalezna.pl Małgorzata Schulz.

Polska dyplomacja jest zgodna, że potrzeba silnej i zjednoczonej Polonii. Jak tłumaczy MSZ, profity są oczywiste: duże i silne grupy Polonii są silniejszym i bardziej cenionym partnerem dla władz kraju zamieszkania, a dla Polski są mocnym oparciem w sprawach ważnych dla obu stron. Dużym grupom łatwiej również zorganizować liczące się imprezy i projekty. Są też bardziej zauważalne.

Oficjalna inauguracja Klubu „Gazety Polskiej” w Los Angeles odbędzie się w niedzielę, 5 listopada. Rozpocznie się ona uroczystą mszą św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Los Angeles o godz. 12.00 czasu lokalnego.

Relacja na: niezalezna.pl

foto: / Twitter.com/@TomaszSakiewicz (screenshot)

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress