Tekst alternatywny

Klub GP Racibórz na 35. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”

Klub GP Racibórz na 35. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”

16. grudnia 1981 roku, w trzecim dniu stanu wojennego, już o godzinie 8.00 strajkująca kopalnie „wujek” w Katowicach – Brynowie, została otoczona przez siłły milicyjno -wojskowe. Zażądano, by strajkujący górnicy opuścili teren kopalni, w przeciwnym razie zostaną usunięci siłą.
W miarę otrzymywanych wiadomości, że spacyfikowano brutalnie kopalnie „Staszic” i „Wieczorek”, że strzelano do górników w Jastrzębiu,  załoga  solidarnie, nawet wbrew decyzji kopalnianego zarządu „Solidarności”, postanowiła nadal trwać na swych stanowiskach. O godzinie 11.00 siły milicyjne zepchnęły z  ulicy rodziny strajkujących,atakując je brutalnie!  Armatki wodne, granaty łzawiące, pałowanie, aż w końcu milicjanci, ( zomowcy), wdarli się na teren kopalni, gdzie rozpoczęli strzelanie do ludzi.
Na miejscu zabili sześciu górników, trzech kolejnych zmarło w szpitalu, a 33  rannych przeżyło ten atak.
Aby upamiętnić bohaterską postawę wszystkich górników, a zabitym oddać należny im hołd, przyjechaliśmy do kopalni”Wujek”- na uroczystą mszę św. celebrowaną przez Metropolitę Diecezji Katowickiej, Arcybiskupa Wiktora Skworca, w obecności Pana Prezydenta RP, Andrzeja Dudy i wielu działaczy, polityków, śląskich osobistości.

Najważniejsze, że uhonorowano szczególnie rodziny ofiar pacyfikacji kopalni.
Kwiaty pod Pomnikiem Dziewięciu Górników z „Wujka” składali niemal wszyscy obecni. Także nasz Klub Gazety Polskiej w Raciborzu.
Przewodnicząca Klubu GP Racibórz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress