Tekst alternatywny

Klub GP w Paryżu w wyborach do PE 2014

Podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, Klub GP w Paryżu energicznie wspomógł PiS, wystawiając z ramienia tej partii łącznie 8 osób jako mężów zaufania i członków dwu paryskich komisji wyborczych.

Członkami komisji z ramienia PiS byli :

Pan Paweł Wietrzykowski (zastępca przewodniczącego Komisji nr. 41);

Pan Piotr Muszyński (zastępca przewodniczącego Komisji nr. 40);

Funkcji mężów zaufania z ramienia PiS podjęli się :

W komisji 40 – pani Agnieszka Lany, pani Barbara Kęska, pani Barbara Kuklińska;

W komisji 41 – pan Jan Kondek, pani Małgorzata Bargiełowska, pan Piotr Stilger.

 

Mężowie zaufania między innymi liczyli na bieżąco wszystkie oddane głosy, w celu weryfikacji wyników podliczania przez komisje. Nieprawidłowości w przebiegu głosowania i liczeniu głosów nie stwierdzono, a zdjęcia wywieszonych protokołów przekazano do Polski. Prace komisji trwały do ok. godziny 8:00 w poniedziałek.

 

Uwagi i sugestie usprawnienia pracy komisji oraz nadzoru głosowania będą tematem czerwcowego zebrania Klubu. Dotychczas zaproponowano :

– Pozostawianie po przeliczeniu kart otwartych na liście na którą zagłosowano ułatwia powtórne liczenie;

– Komisja powinna sporządzić i podpisać protokół z liczenia głosów przed wprowadzeniem do komputera, następnie sprawdzic ewentualne niezgodności z wydrukiem.

Z dyskusji w gronie komisji można wnioskowac, że w porównaniu z francuskimi procedurami, organizacja polskich wyborów pozostawia wiele do życzenia. Sposób głosowania, sposób przygotowania kart do głosowania, a także jawnośc prac komisji podczas liczenia głosów we Francji zdają się lepiej zabezpieczac przed nadużyciami, za to liczenie głosów jest we Francji prostsze i szybsze.

Wiele wątpliwości budzi zalecenie PKW o zakazie rejestracji audiowizualnej przebiegu wyborów, uzasadnione „brakiem umocowania prawnego”.

Na zdjęciu komisja nr. 40 i mąż zaufania, pani Agnieszka Lany.

Paryz_2014_05_25

Paryz_2014_05_25_1

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress