Tekst alternatywny

Klub „GP” witają Prezydenta RP Andrzeja Dudę [Fotorelacja]

6 sierpnia 2015 r. przedstawiciele Klubów „Gazety Polskiej” m.in. z Amsterdamu, Bielsko-Białej, Essen, Gliwic, Kalisz, Kielc, Konina, Krakowa, Łochowa, Pabianic, Piotrkowa Tryb., Poznania, Proszowic, Raciborza, Siedlec, Wyszkowa… witali nowego Prezydenta RP Andrzeja Dudę w Warszawie.

Mimo upału tysiące Polaków, w tym kilkadziesiąt klubów „Gazety Polskiej”, przybyło wczoraj do Warszawy, aby przywitać nowego prezydenta Andrzeja Dudę. – Witaj w domu – krzyczał tłum zebrany pod Pałacem Prezydenckim. – Proszę was, żebyście mnie wspierali. Pałac Prezydencki będzie otwarty na inicjatywy obywatelskie – mówił wczoraj do zebranych Andrzej Duda.

Oficjalne zaprzysiężenie przed Zgromadzeniem Narodowym rozpoczęło się tuż po godz. 10. Andrzej Duda złożył przysięgę na ręce marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Oficjalną formułę uzupełnił słowami: „Tak mi dopomóż Bóg”. Prezydent wygłosił również pierwsze orędzie. Podziękował swoim poprzednikom, wyszczególniając prof. Lecha Kaczyńskiego.
– W czasie wystąpienia na pierwszej konwencji wyborczej powiedziałem, że przed laty zaprowadziła mnie do niego droga mojego wychowania, przygotowania uniwersyteckiego, doktoratu. Obok niego dojrzewałem do polityki rozumianej jako troska o dobro wspólne, w znaczeniu dobra narodu, państwa sprawiedliwego, które broni słabszych i nie musi bać się silnych. Mogę powiedzieć, że ta droga, o której mówiłem podczas kampanii, doprowadziła mnie tutaj, ponieważ to rodacy wyprowadzili mnie na urząd prezydenta – stwierdził Duda. Nowy prezydent odniósł się również do problemów społecznych, takich jak bieda na wsi, wykluczenie i zwijanie się polski powiatowej. Ten fragment przemówienia wyraźnie nie spodobał się niektórym posłom Platformy Obywatelskiej, którzy buczeniem dali upust swojemu niezadowoleniu. Zrobili to kilka minut po tym, gdy nowa głowa państwa zaapelowała o wzajemny szacunek. – Mówię do polskich polityków, mówię to także do siebie. Budujmy wzajemny szacunek. Tylko wtedy, gdy jesteśmy wspólnotą, możemy naprawić Polskę. A Polska i Polacy potrzebują tej naprawy w wielu obszarach – mówił wczoraj w Sejmie prezydent Andrzej Duda. Prezydent podtrzymał swoje deklaracje z kampanii wyborczej. Jednocześnie wyraził nadzieję na współpracę z rządem i parlamentarzystami. – Powinniśmy razem służyć ludziom. To wielkie zadanie na najbliższe lata, przede wszystkim dla mnie, ale liczę, że będę miał państwa wsparcie – mówił Duda. Nowy prezydent będzie się starał zwiększyć bezpieczeństwo Polski, m.in. przez zwiększenie obecności NATO w Polsce i wzmocnienie własnej armii. Sporo miejsca poświęcił również rodakom poza granicami kraju. Zapowiedział m.in. stworzenie biura Polonii i Polaków za granicą. – Andrzej Duda obejmuje dzisiaj urząd prezydenta i wierzę, że się uda – zakończył orędzie Duda.
Z Sejmu, po krótkiej rozmowie z Bronisławem Komorowskim, Andrzej Duda udał się do archikatedry warszawskiej na mszę św. w intencji zaczynającej się prezydentury. Nabożeństwo poprowadził abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.
Po mszy św. w Zamku Królewskim Andrzej Duda otrzymał Order Orła Białego i przejął insygnia władzy. Prezydent zaznaczył, że jest to dla niego wielkie zobowiązanie. – To, że otrzymałem dzisiaj te ordery, to, że stałem się ich kawalerem w związku z objęciem urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, traktuję jako wielkie zobowiązanie. Nie tylko w znaczeniu tego, że trzeba ze wszystkich sił się starać, by podkreślać na każdym kroku godność tych orderów, […] ale także dlatego, że nie mam dziś poczucia, bym na te ordery zasłużył. Chcę powiedzieć, że wierzę w to głęboko i będę czynił wszelkie starania, by na koniec mojej prezydentury Polacy uważali, że byłem tych orderów godny i jestem ich godny – zapowiedział Duda.
Wszędzie prezydentowi towarzyszyły tłumy Polaków. – To dla nas ogromne święto. Jesteśmy tu od samego rana i było warto. Jesteśmy przekonani, że Polska potrzebuje zmian. To będzie ich początek – powiedzieli nam przedstawiciele Klubu „Gazety Polskiej” z Piotrkowa Trybunalskiego. W uroczystościach wzięły udział również m.in. kluby z Siedlec, Gliwic, Krakowa, Amsterdamu, Łowicza i Kielc. Klubowicze towarzyszyli prezydentowi, gdy ten przejmował zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Andrzej Duda wspomniał 101. rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej. Zwrócił się również bezpośrednio do żołnierzy. – Kultywujecie tę tradycję I Kadrowej, polskich Legionów, tych, którzy walczyli pod Monte Cassino, walczyli w Powstaniu Warszawskim i na wszystkich frontach II wojny światowej. Wszyscy żołnierze, ci zwykli żołnierze, gdzie nie byli, walczyli o Polskę i za Polskę i za nią ginęli. Żołnierze, dziś rozpoczyna się nowa prezydentura, dziś wita was i wy witacie nowego zwierzchnika sił zbrojnych, które składają się ze wspaniałych żołnierzy, oddanych polskiemu państwu i narodowi, żołnierzy, którzy są gotowi bronić ojczyzny i jej służyć. Chcę wam i waszym poprzednikom oddać szacunek – mówił Duda. Podkreślił jednocześnie, że będzie współpracował nad modernizacją polskiej armii. Wieczorem prezydent Duda spotkał się z internautami.

Źródło: logo_GPC_small

Autor: Magdalena Piejko, Jacek Liziniewicz

Poniżej relacja otrzymana od Klubu „GP” z Piotrkowa Trybunalskiego (Foto. Andrzej Trzuszczak), Klubu „GP” z Gliwic oraz Klubu „GP” z Krakowa.

Fotorelacja Anny Loch/Klub „GP” Kraków: https://plus.google.com/photos/105406849451721147631/albums/6181105151251294433

 

Pełny obrazek (kliknij prawym przyciskiem myszy)

Andrzej Duda_big

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress