Tekst alternatywny

Koncert fortepianowy Braci Yoder w Poznaniu

W piątek 28 sierpnia Poznański Klub Gazety Polskiej zorganizował w Pałacu Działyńskich niecodzienny koncert. Wystąpili nim nim mieszkający w Los Angeles córka i wnuki nieżyjącego członka Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej – p. Zdzisława Kostrzewskiego. Przed publicznością wystapili trzej sympatyczni chłopcy w wieku 9, 11 i 14 lat o imionach Kasper, Dominik i Łukasz Yoderowie oraz ich mama. Ich ojciec jest rodowitym Amerykaninem z Pensylwanii, zaś mama, wymagająca nauczycielka fortepianu, to poznanianka Róża Kostrzewska-Yoder. Bracia okazali się utalentowanymi, dojrzałymi artystami – pianistami. Ich występ – obejmujący wielki, koncertowy repertuar – był zaprzeczeniem standardowej produkcji uczniowskiej. Oczarowani słuchacze mogli podziwiać jedenastoletnie dziecko dynamicznie pokonujące jedną z najtrudniejszych etiud, czy scherzo h-moll Chopina.

Potwierdzeniem talentu młodych wykonawców są liczne nagrody zdobyte przez nich na konkursach pianistycznych w Kalifornii. Młodzi artyści występowali w Polsce, Niemczech i USA oraz nagrywali dla Polskiego Radia i TV. Publiczność z entuzjazmem przyjęła wzruszający występ, na którym chłopcy grając utwory Chopina, Bacha i Prokofiewa nie tylko zaprezentowali świetną technikę pianistyczną i muzykalność, ale także na przemian z mamą recytowali wiersze polskich poetów, takich jak Norwid, Lechoń, Słonimski deklamując z naturalnym polskim akcentem i wielkim wyczuciem.

Młodzi Yoderowie interesują się również polską kulturą i historią. Mówią płynnie po polsku, są członkami polonijnego zespołu pieśni i tańca „Krakusy”. Ich nieprzeciętne zainteresowanie polską historią potwierdza założenie klubu „Historia Na Żywo”. Na swoje spotkania zapraszają weteranów Drugiej Wojny Światowej i bohaterów innych ważnych Polskich wydarzeń historycznych. Są przy tym normalnymi dziećmi uwielbiającymi grę w piłkę, windsurfing i wspinaczkę.

Podkreślić tu trzeba wspaniałą postawę pani Róży Kostrzewskiej-Yoder, która w dalekim Los Angeles wychowuje swoich synów w miłości do Polski. Tacy ludzie, jak amerykańscy potomkowie Zdzisława Kostrzewskiego, mogą kiedyś okazać się ważnym kapitałem wspomagającym ojczyznę swoich przodków.

Celina Martini – pianistka

członek Poznańskiego Klubu „Gazety Polskiej”

Poznan koncert2015

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress