Tekst alternatywny

Konferencja w Waszyngtonie

“Partnerstwo które zmieniło świat”

26 września, w Waszyngtonie odbyła się konferencja pod tytułem “RONALD REAGAN & POPE JOHN PAUL II: THE PARTNERSHIP THAT CHANGED THE WORLD.” o roli tych dwóch wybitnych postaci w obaleniu systemu komunistycznego w Polsce i Europie. Konferencja została zorganizowana przez Polską Fundację Narodową we współpracy z White House Writers Group, The Institute of World Politics, Victims of Communism Memorial Foundation, The Ronald Reagan Institute, The Heritage Foundation, and Hudson Institute. Jest bez precedensu że tyle prawicowych amerykańskich instytucji wspólnie przypomina o walce polaków z reżimem komunistycznym. Konferencja zgromadziła szereg wybitnych postaci, wśród nich byli:

Edwin Meese – Doradca Prezydenta Reagana w latach 1981-1985; prokurator generalny 1985-1989.
Vaclav Klaus – Pierwszy minister finansów wolnej Czechosłowacji, drugi prezydent Republiki Czeskiej.

Piotr Naimski – polski polityk, biochemik, nauczyciel akademicki, działacz opozycji w okresie PRL, od 2015 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

John O’Sullivan – Doradca i autor przemówień premier Margaret Thatcher; autor “The President, the Pope and the Prime Minister.”
Anna Maria Anders – polska polityk i działaczka polonijna. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego

Paula Dobriansky – Członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Reagan’a; Harvard Kennedy School.
John Lenczowski – Członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Reagan’a; Twórca i Prezydent of the Institute of World Politics.
Lee Edwards – Twórca i prezydent, Victims of Communism Foundation; autor “The Essential Ronald Reagan.”
Paul Kengor – Autor “A Pope and A President.”
Steven Hayward – Autor “The Age of Reagan.”
Ambassador Callista Gingrich – Ambasador Stanów Zjednoczonych w Watykanie
Archbishop Christophe Pierre – Nuncjusz Apostolski w Stanach Zjednoczonych
Ksiądz Sławomir Oder – postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

Wszyscy podkreślali że ta współpraca była instrumentalna w obaleniu systemu komunistycznego. Konferencję prowadził Peter Robinson, autor przemówień Reagana w tym słynnego “Panie Gorbaczow, niech pan zburzy ten mur”. Głównym koordynatorem wydarzenia była Pani Monika Jabłońska z White House Writers Group, w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na fakt że Ojciec Święty i Ronald Reagan byli aktorami i jak ważne było to doświadczenie w ich późniejszej karierze. John Lenczowski, we wprowadzeniu do prelekcji min. Piotra Naimskiego, powiedział o roli min. Naimskiego i min. Macierewicza oraz tzw. środowiska skupionego wokół podziemnego wydawnictwa “Głos” w obaleniu komunizmu i w staraniu o dekomunizację Polski. Min. Naimski szczegółowo opisał wpływ wizyt Papieża na walkę Polaków o niepodległość i wraz z prof. Markiem Chodakiewiczem oraz ojcem Sławomirem Oderem uczestniczył w panelu zatytułowanym “Nie lękajcie się” mówiącym o przekazie Ojca Świętego i prezydenta Regana do społeczeństw za żelazną kurtyną. We wprowadzeniu do tego panelu Maciej Świrski, jako uczestnik tamtych wydarzeń, podzielił się swoimi wspomnieniami z pamiętnej homilii Ojca Świętego wygłoszonej na ówczesnym placu Zwycięstwa podczas pielgrzymki w 1979 r.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele organizacji patriotyczno-niepodległościowych w tym. Komitet Obchodów Kat Smol i Lub, Klubów Gazety Polskiej, Rodzin Radia Maryja, Stowarzyszenia Weteranów Polskich w Ameryce oraz Koalicji Polaków Amerykańskiego Pochodzenia. Tadeusz Antoniak z Komit i GP Phi podzielił się swoimi wrażeniami z tej konferencji i zwrócił uwagę na analogię pomiędzy prezydenturami Ronalda Reagana i Donalda Trumpa. Tak jak Regan widział zagrożenie dla Polski od Rosji Sowieckiej tak dzisiaj Trump rozpoznaje zagrożenie jakie stwarza Rosja Putinowska. Druga analogia to że tak jak środowiska liberalne i lewicowe kupiły przed laty z prezydenta Reagana, tak dzisiaj te same środowiska próbują ośmieszyć prezydenta Trumpa. Prawidłowością jest to że obydwaj atakowani są za to że przeciwstawili się imperium zła. Na koniec Tadeusz Antoniak stwierdził że organizowanie konferencji w tak prestiżowym miejscu oraz za tak zacną listą prelegentów oraz gości ze świata polityki, dziennikarstwa oraz nauki jest doskonałym sposobem na prowadzeniu udanej polityki historycznej na arenie międzynarodowej. Prezes Świrski w rozmowie z autorem zapowiedział że w przyszłości będzie więcej tej rangi wydarzeń zorganizowanych przez Polską Fundację Narodową. Monika Jabłońska stwierdziła że od czasów prezydentury Reagana w Waszyngtonie nie mówiło się tyle o Polskiej racji stanu co na dzisiejszej tej konferencji.

Dzisiejsza konferencja, tak jak wczorajsze wystąpienie prezydenta Trumpa w ONZ, oraz niedawna wizyta prezydenta Dudy w Białym Domu dobitnie potwierdzają jak zbieżna jest Amerykańska racja stanu z Polską.

Na koniec, chciałbym zaprosić Polonię oraz przyjaciół amerykańskich na uroczystość z okazji 100-rocznicy odzyskania niepodległości przygotowaną przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową oraz Fundację Kościuszkowską. Wydarzenie odbędzie się 10 października o godzinie 18:30 w prestiżowym hotelu “The Mayflower Hotel” i będzie prowadzone przez znaną córkę powstańca warszawskiego a jednocześnie znaną Amerykańską dziennikarkę, Rita Cosby. Komitet Smoleńsko-Katyński zaprezentuje wystawę przygotowaną przez Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska pt. „Milion zza oceanu” – która opowiada historię polaków służących w armii Amerykańskiej (autor: Bartłomiej Garba).

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress