Tekst alternatywny

Konferencja w Waszyngtonie

W ostatnią sobotę, w Waszyngtonie odbyło się sympozjum zorganizowane przez Instytut Polityki Międzynarodowej (The Institute of World Politics – IWP), pod bardzo aktualnym tytułem: „Między Rosją a NATO: Wyzwania dla bezpieczeństwa w Środkowej i Wschodniej Europie”. Rangę spotkania podkreślała obecność znamienitych prelegentów, wśród których byli analitycy, stratedzy i doradcy różnych agencji i organizacji współpracujących z rządem Stanów Zjednoczonych, jak również przedstawiciele świata akademickiego w osobach m. in. prof. Marka Chodakiewicza (IWP, Waszyngton), który mówił o solidarności, a raczej jej braku, pomiędzy krajami i narodami Międzymorza w czasach kryzysów, i prof. Andrzeja Nowaka (UJ, Kraków), który polemizował z niektórymi analizami na temat zródeł obecnej agresywności Rosji, przypominając o „odwiecznym” imperializmie rosyjskim i wynikającej z niego strategii dzielenia państw Europy.
Wśród zaproszonych gości był Poseł Antoni Macierewicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154M z 10. kwietnia 2010 roku (na zdjęciu z John’em Lenczowski (z lewej), prezydentem IWP oraz Krzysztofem Zawitkowskim, ekspertem od spraw obronności a jednocześnie reprezentantem Kongresu Polonii Amerykańskiej), oraz porucznik Artur Wosztyl, pilot Jaka-40, gdyż w obliczu coraz dokładniejszych analiz wskazujących na zamach jako przyczynę Tragedii Smoleńskiej, może ona być elementem logicznego ciągu agresywnych działań Rosji zapoczątkowanych napaścią na Gruzję w 2008 roku. Poseł Macierewicz podniósł kwestię znaczenia pełnego wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej dla bezpieczeństwa międzynarodowego i w tym kontekście ponowił apel o przeprowadzenie dochodzenia w Kongresie Stanów Zjednoczonych („congressional hearing”), analogicznie do dochodzenia w latach 1951-52, które ujawniło sowieckich sprawców Mordu Katyńskiego. Pan Macierewicz wspomniał również o pracach w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nad raportem dla całej Rady Europy na temat między innymi postępów i blokad w śledztwie smoleńskim.
Wśród uczestników spotkania rozprowadzono materiały, przygotowane przez prof. Kazimierza Nowaczyka (który również brał udział w sympozjum) i innych ekspertów, na temat zakłamań i fałszerstw rosyjskiego śledztwa jak również dotychczasowych ustaleń „Zespołu Macierewicza”, łącznie z symulacją ostatnich sekund lotu Tupolewa.
W trakcie sympozjum wiele wystąpień dotyczyło analizy działań Moskwy, m.in. metodologii i taktyki operacji na Ukrainie jak również kwestii strategicznych, jak chociażby najnowszej doktryny wojennej wskazującej wprost na NATO i Stany Zjednoczone jako głównego wroga Rosji. Dużo uwagi poświęcono zagrożeniom wynikającym nie tylko z agresywnych zachowań Rosji, ale przede wszystkim z niedostatecznej reakcji rządów zachodnich, począwszy od braku jasnego określenia sytuacji jak w przypadku eufemizmu „niezakwestionowanego przybycia sił zbrojnych” (w oryginale: „uncontested arrival of military forces”)  użytego przez rząd Baracka Obamy na określenie rosyjskiej inwazji na Krym.
Znamienna jest tutaj anegdota przytoczona przez dr. Gorka, na temat stanu świadomości wyższej kadry dowódczej armii Stanów Zjednoczonych: w czasie ćwiczeń koncepcyjnych pewnej grupy oficerów, mających za cel określenie najważniejszego zagrożenia dla Ameryki, ponad 50% uczestników wskazało na…”globalne ocieplenie”!
Wśród praktycznych wniosków zaprezentowanych przez prelegentów znalazły się takie postulaty jak:
– natychmiastowe uzbrojenie Ukrainy w nowoczesną broń przeciwpancerną, przeciwlotniczą oraz systemy zwiadowcze;
– rozmieszczenie stałych baz NATO z odpowiednim wyposażeniem w Polsce i krajach bałtyckich;
– wyposażenie Polski i innych państw w systemy obrony przed rakietami balistycznymi;
– utworzenie militarnego paktu państw Europy Środkowo-Wschodniej (w ramach lub nawet poza NATO);
– budowanie niezależności paliwowej od Rosji;
– wzmocnienie polityki informacyjnej Stanów Zjednoczonych jako odpowiedź na wojnę propagandową Rosji (dla przykładu roczny budżet jednej tylko stacji „Russia Today” jest równy nakładom Pentagonu na informację…).

W sympozjum wzięła liczny udział również amerykańska Polonia, m.in. z przedstawicielami Kongresu Polonii Amerykańskiej, Klubów Gazety Polskiej, Rodziny Radia Maryja, ruchu Solidarni 2010, Stowarzyszenia Weteranow Armii Polskiej, Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej oraz II-go Forum Polonijnego w Amerykańskiej Częstochowie.

AB

Filadelfia sympozjum

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress