Tekst alternatywny

Koszalin: 10 kwietnia

Obchody 9 Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Koszalinie rozpoczęły się w niedzielę , 7 kwietnia, mszą św. w intencji Ofiar Katastrofy – w katedrze diecezjalnej pw. NPNMP, w niedzielę, 7 kwietnia, o godz 10.

Proboszcz parafii katedralnej, w poruszającej homilii, przywołał swoją osobistą pamięć wizyty Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej. Przygotowywał wówczas przyjęcie Prezydenta z dwojgiem harcerzy, z Pawłem Wypychem i Katarzyną Duraczyńską, którzy zginęli z Prezydentem RP w katastrofie pod Smoleńskiem. Tragedia Smoleńska stała się przez znajomość i bliskość z tymi z młodymi, pomagającymi mu wtedy ludźmi, jego osobistą tragedią – mówił( cytuję z pamięci – BT )

O godz 12, na Górze Chełmskiej, pod Głazem Pamięci obu Prezydentów – Lecha Kaczyńskiego i ostatniego na uchodźstwie Prezydenta Kaczorowskiego – pielgrzymów do sanktuarium – złożono kwiaty i zapalono znicze. W trakcie uroczystości odczytana została lista poległych. Oprawą poetycką była Pieśń III K.I. Gałczyńskiego, znana wszystkim Polakom dzięki muzycznemu wykonaniu przez M. Grechutę – przywołująca pamięć. Obecny na uroczystościach poseł, minister Paweł Szefernaker, podkreślił, w swym wystąpieniu, wartość pamięci w dziejach i świadomości narodu przywołanymi na ten temat słowami Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczystość zakończyła liryczna refleksja także dotycząca wartości pamięci.

Zdjęcia Grzegorz Kostecki

Klub Gazety Polskiej Koszalin

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress