Tekst alternatywny

Kraków-Nowa Huta:Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz Wszystkich Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskie

W dniu 14 kwietnia 2015 roku w kościele pod wezwaniem Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny na osiedlu Kalinowym została odprawiona  Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz Wszystkich Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii, ksiądz Adam Podbiera w koncelebrze innych kapłanów. Jego kazanie to głęboka refleksja, która połączyła Ewangelię z miłością  do ojczyzny. W Dziejach Apostolskich Filip, zanim dokonał chrztu dworzanina,  wyjaśnił mu, czym jest dobra nowina o Jezusie. Ten fragment pokazuje nierozerwalność wiary i chrztu w praktyce Kościoła. Chrześcijaństwo na naszych związane jest ze słowami: Bóg, Honor, Ojczyzna. Tak jak kiedyś, gdy mieliśmy kłamstwo komunizmu, obecnie trzeba być świadkiem wiary, by w sferze publicznej bronić Bożych wartości.  Nie zawsze ludzie chcą słyszeć o miłości do ojczyzny, wtedy ważne są tablice memoratywne, by pokazać, że są świadkowie żyjący tymi prawdami. Środowisko Klubów Gazety Polskiej, a także parafianie zaangażowali się w działalność patriotyczną poprzez różne akcje społeczne, takie jak: sprzedaż filmów, książek,  a w końcu w tablicę upamiętniającą Ofiary katastrofy smoleńskiej. W tym kościele powstała jedna z pierwszych takich tablic, która upamiętnia tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej. Na  tablicy uwieczniono dr hab. Janusza Kurtykę, Prezesa IPN, dla którego Kościół p.w. św. Józefa, był świątynią parafialną.

 Nie należy się zniechęcać i na tym poprzestawać , trzeba w dalszym ciągu być świadkiem prawdy, ponieważ prawda się sama nie obroni. Ojczyznę należy miłować, dlatego że, została okupiona ofiarą z życia wielu milionów swoich synów i córek. Przede wszystkim wrogowie naszej niepodległości dążyli do tego, abyśmy zapomnieli o swojej pięknej historii. Fałszowali  nasze dzieje tak, byśmy czuli do nich odrazę. Wyśmiewanie przede wszystkim naszych narodowych wad, miało na celu  budowanie poczucia wstydu do samych siebie jako patriotów. Dzisiaj często patriotyzm wyśmiewa się, dlatego ważne są takie środowiska, które ożywiają szacunek do naszej historii.  Kazanie ks. Adama Podbiery przypomniało nam, że w dzisiejszych czasach potrzeba naszej odwagi w bronieniu wartości, które są fundamentem polskiego ducha.

W drugiej części wieczoru został zaprezentowany film Dariusza Walusiaka „Modlitwa smoleńska”. Ten dokument zawiera unikatowe zdjęcia z wyprawy do Smoleńska. Autor towarzyszył z kamerami  wdowom, które umieściły na kamieniu tablicę pamiątkową, następnie zdemontowaną przez Rosjan. Wprowadzenie do filmu, a także dyskusję prowadził p.Grzegorz Surdy, uczestnik wyprawy do Smoleńska.  Podczas spotkania została przeprowadzona zbiórka na rzecz pomnika Armii Krajowej, który stanie u stóp Wawela. Przewidywany termin odsłonięcia Ogrodu Pamięci Narodowej z Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej zaplanowano na dzień 3 maja 2017r.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości, a także pocztowi sztandarowemu z Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Mistrzejowicach.

Foto: Józefa  Bobeli

[dotpg id=””1447″]

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress