Tekst alternatywny

Kresowiacy przyjechali! (Aktualizacja)

Tak śpiewają Kresowiacy

Dzieci z Narowli i Mozyrza, ziem zabranych Rzeczypospolitej już podczas pierwszego rozbioru Polski, przyjechały do Bydgoszczy. Podróż z przesiadkami trwała blisko dobę. Jest to już ich czwarta wizyta w naszym regionie. Ośmioro z nich jest po raz pierwszy w Polsce. Grupie przewodzi ks. proboszcz z Narowli Wincenty Siewruk. Opiekować się nimi będą : przewodniczący Klubu GP Krystian Frelichowski, oraz lider Bractwa Inflanckiego Stefan Pastuszewski , którzy witali gości na dworcu. – Jestem w stałym kontakcie internetowym z kresowiakami – Widzę postępy w opanowywaniu języka polskiego. Przed wyjazdem napisała do mnie jedna z dziewcząt: Jaka jest pogoda, bo chcę wiedzieć, jakie mam rzeczy zabrać? Po polsku! Bez problemu!– cieszy się Krystian Frelichowski i zaprasza serdecznie na spotkanie z gośćmi, które odbędzie się 10 lipca o godz. 19.00 w Oratorium św. Jana Pawła II w kościele O.O. Jezuitów. –To są przedstawiciele nowych pokoleń, którzy szukają dla siebie drogi. My im oferujemy drogę polskości– wyjaśnił swoje zaangażowanie Stefan Pastuszewski. Część pobytu w Polsce zajmą dzieciom z Kresów lekcje języka polskiego, historii i nauka śpiewania polskich pieśni.

To jak przebiegnie pobyt gości w Polsce zależy od hojności darczyńców. Na razie wiadomo, że w Chełmży czeka ich zwiedzanie katedry, podróż motorówkami i żaglówkami po jeziorze, grill i ognisko. Zostaną oprowadzeni po Bydgoszczy. Jeden dzień spędzą w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku. Zwiedzą nieodpłatnie Ogród Botaniczny, Terrarium, ZOO, a na koniec pobawią się w Parku Rozrywki. Przewidziany jest też wyjazd do malowniczego Chełmna na zaproszenie tamtejszego Klubu GP.

Na więcej atrakcji nie pozwalają środki do tej pory zebrane przez organizatorów. Ale to się może zmienić, jeśli znajdą się osoby, które zechcą tę 20-osobową grupę zaprosić do swoich miejscowości, pozyskując dla nich np. darmowe wejściówki do muzeów, kina, na basen, parku rozrywki itd. Z koordynatorem wizyty można się skontaktować, wybierając numer 510005023

Można też udzielić wsparcia finansowego poprzez wpłaty na konto:

Fundacja Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości

ul.Magazynowa1

85-790 Bydgoszcz

(KRS: 0000504066)

nr konta: 46 2490 0005 0000 4530 2892 6303

tytułem: Darowizna na cele statutowe pomoc polskim dzieciom z Białorusi

fot. Adrianna Katarzyna Piekarska

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress