Tekst alternatywny

Lista ofiar Będzińskiego więzienia.

Dzięki zaangażowaniu członków Klubu Gazety Polskiej Będzin II udało się odnaleźć listę ofiar niegdysiejszego Będzińskiego więzienia.

W więzieniu tym byli rozstrzeliwani oraz represjonowani członkowie podziemia z Powiatu Będzińskiego i okolic. Udało się nam ustalić około 16 osób.

Na liście tej było 2 żołnierzy NSZ i jeden AK którzy zostali skazani w mordach Sądowych przez Stalinowskie Sądy na karę śmierci które wykonano.

Postępowanie które na nasz wniosek wszczął Instytut Pamięci Narodowej dotyczy zbrodni przeciwko narodowi Polskiemu jakiej dopuścili się funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa.

W Będzińskim więzieniu przebywał także jeden z bohaterów podziemia Hieronim Dekutowski “Zapora” który po zatrzymaniu w Nysie wraz z całą grupą został przetransportowany do Będzina przez Funkcjonariuszy WUBP Katowice.

Oglądając dokumenty Henryka Mandelbauma w IPN-ie który był funkcjonariuszem PUBP Będzin a w chwili zatrzymania “Zapory” WUBP Katowice dostrzegliśmy analogie że tydzień po zatrzymaniu otrzymał wysoką na tamte czasy nagrodę pieniężną 5000 zł.

Rozpoczęliśmy akcję która ma na celu ufundowanie tablicy poświęconej ofiarom represji w Będzinie.Naszym głównym celem jest stworzenia w miejscu więzienia miejsca pamięci o ofiarach Stalinowskich Zbrodni w Będzinie.

Klub „GP” Będzin II

BedzinII_List

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress