Tekst alternatywny

Lubin – Zaproszenie na spotkanie z księdzem Stanisławem Małkowskim

Klub Gazety Polskiej organizuje spotkanie z księdzem Stanisławem Małkowskim, znanym jako kapelan pierwszej Solidarności, przyjaciel i współpracownik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, magister socjologii. Po ukończeniu seminarium duchownego, 22 grudnia 1974 przyjął święcenia kapłańskie. Od lat sześćdziesiątych XX wieku zaangażowany w działalność opozycyjną. Jako student Uniwersytetu Warszawskiego brał udział w strajkach w marcu 1968 roku za co został usunięty z Wydziału Filozofii UW. Od lat siedemdziesiątych XX wieku jako młody duchowny współpracował z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela i Komitetem Obrony Robotników. Był jednym z sygnatariuszy Listu 59, w którym protestował przeciwko wprowadzeniu do konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zapisu o kierowniczej roli Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i wieczystego sojuszu ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. Brał udział w głodówkach organizowanych przez opozycjonistów w kościele św. Marcina w Warszawie i kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Przez wiele lat współpracował z czołowymi przywódcami polskiej opozycji. 23 września 2006 prezydent RP Lech Kaczyński za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju, odznaczył księdza Stanisława Małkowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 jego nazwisko zostało upamiętnione na tablicy poświęconej kapelanom Solidarności, która znajduje się w kościele św. Katarzyny na warszawskim Służewie.

W styczniu 2011 został uhonorowany Nagrodą im. Grzegorza I Wielkiego przyznaną mu przez redakcję miesięcznika „Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo”. Tygodnik „Warszawska Gazeta” w którym  publikuje,uznał go  za Człowieka Roku 2010.
Od 1989 orędownik dekomunizacji i lustracji w Polsce. Krytyk spotkań Okrągłego Stołu i w Magdalence. W latach późniejszych wielokrotnie krytykował zachowania polskiej sceny politycznej. Utożsamiany z polskim ruchem prawicowym, z którym współpracuje. Bierze aktywny udział w wielu sympozjach, spotkaniach i prelekcjach organizowanych przez stowarzyszenia i działaczy tego nurtu politycznego. Należał m.in. w latach 2009-2011 do założonego przez Jerzego Roberta Nowaka, Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków.
Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie z wybitnym duchownym z niezwykle bogatą biografią, w dniu 13.05, sobota. Rozpoczniemy Mszą świętą w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej o godz. !8-tej.
Po Mszy, około godz. 19-tej będzie rozmowa z księdzem w Auli Liceum Salezjańskiego, ul. Bolesława Prusa 4, przy Rynku.
Serdecznie zapraszamy zainteresowanych mieszkańców Lubina.

Klub „Gazety Polskiej” Lubin
Spotkanie

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress