Tekst alternatywny

Monachium czy sprzeciw?

Monachium czy sprzeciw?

Europa ma do czynienia z programem wykalkulowanej i zaplanowanej agresji, który będzie realizowany krok po kroku… W naszych uszach sama ta nazwa – Czechosłowacja – brzmi dość dziwacznie. Niewątpliwie jest to tylko mały, demokratyczny kraj, niewątpliwie posiada on armię zaledwie dwu- lub trzykrotnie silniejszą od naszej, niewątpliwie jego produkcja zbrojeniowa tylko trzykrotnie przewyższa produkcję zbrojeniową Włoch, lecz mimo wszystko jest to dzielny naród posiadający swoje prawa, prawa traktatowe, ciąg fortec oraz manifestowaną wyraźnie wolę życia i to życia na wolności.

(Winston Churchill, 14 marca 1938 r.)

Wierzę, że jest to pokój dla naszych czasów!

(Premier Neville Chamberlain wymachujący świstkiem papieru po powrocie z konferencji w Monachium).

Zażądano 1 funta pod groźbą wycelowanego pistoletu. Kiedy go otrzymano, zażądano dwóch funtów. W końcu dyktator zgodził się przyjąć 1 funta i 17 pensów oraz obietnicę reszty w przyszłości z dobrej woli… Stoimy przed  straszliwą katastrofą… To już koniec. W ciszy, rezygnacji i osamotnieniu pokonana Czechosłowacja pogrąża się w mrokach niebytu. Związek z demokracjami Zachodu i Ligą Narodów, której zawsze lojalnie służyła, przyniósł jej tylko zawód i cierpienie… Nie oszukujmy się. Wielka Brytania i Francja stoją przed ogromnym niebezpieczeństwem. Wiele państw w obawie przed potęgą nazistowską ma już proniemieckich polityków, ministrów, rządy, ale w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Jugosławii zawsze istniał niezwykle popularny ruch ludzi wiernych demokracjom zachodnim, którzy nie mogli ścierpieć myśli o narzuceniu im bezwzględnych rządów totalitarnych i mieli nadzieję, że staniemy w ich obronie. Zawiedliśmy ich.

(Winston Churchill, 5 października 1938 r. Po tym przemówieniu Izba Gmin go wygwizdała).

Jest mi lżej na duchu niż kiedyś. Wszystkie informacje, które do mnie dochodzą, zdają się świadczyć o umacnianiu pokoju i jeszcze raz powtórzę, że wreszcie zdołaliśmy okiełznać dyktatorów.

(Premier Chamberlain w liście do siostry, 19 lutego 1939 r.)

Tyle drzwi stoi przed nami otworem, mamy tyle możliwości, że nie wiemy już, w którą stronę się zwrócić!

(Anonimowy urzędnik niemieckiego Ministerstwa Propagandy, wiosna 1939 r.)

Stracił kontakt z rzeczywistością.

(Kanclerz Angela Merkel o prezydencie Putinie, marzec 2014 r.)

Ja zaś, po niedzielnej demonstracji przed rosyjskim konsulatem w Krakowie, zastanawiam się, kto tutaj właściwie stracił kontakt z rzeczywistością? Czy Putin, zabierający się do Ukrainy dokładnie tak samo, jak przed dziesięcioleciami Hitler do Czechosłowacji – bo przecież jemu też chodzi o ochronę mniejszości etnicznych (Austriak Hitler chronił Niemców sudeckich, Rosjanin Putin jest jeszcze bardziej patriotyczny i chroni Rosjan)? Czy zachodni politycy, liczący na to, że sytuację można załagodzić na drodze rozmów i konsultacji?

Ludzie mądrzejsi ode mnie już dawno temu wiedzieli, że Rosja zna tylko jeden język – język siły. I że zawsze i wszędzie ustępstwa wzmagają tylko jej agresję.

(Cytaty za: Alan Bullock „Hitler – studium tyranii”, Warszawa 1975 i Andrzej Kastory „Winston Spencer Churchill”, Wrocław 2004)

Tomasz Kowalczyk

Tomasz_Kowalczyk_small

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress