Tekst alternatywny

Monopol w bibliotekach publicznych – 19.06.2013 r.

Według Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej pod koniec 2011 roku w Polsce działało 8290 bibliotek publicznych. Ustawa o bibliotekach z dnia 31 sierpnia 2011 r. określa samodzielność prawną bibliotek publicznych i opisuje ich zadania i powinności poczynając od Biblioteki Narodowej, przez biblioteki wojewódzkie i powiatowe aż do szczebla gminnego. Stwierdza, kto może być organizatorem biblioteki i jakie na nim spoczywają obowiązki. Głównym źródłem finansowania bibliotek publicznych są budżety samorządów lokalnych oraz dotacje z budżetu państwa. Samorząd powinien zapewnić bibliotece publicznej lokal, wyposażenie, zakupy materiałów bibliotecznych, wynagrodzenie bibliotekarzy oraz środki na szkolenie zawodowe pracowników.

I tu zaczyna się problem: działalność bibliotek jest w stu procentach uzależniona od władz samorządowych. Tak się niestety składa, że w większości samorządów władza należy do rządzącej obecnie w Polsce opcji politycznej. Może dlatego w większości bibliotek publicznych istnieje niepisane prawo zabraniające zamawianie gazet i czasopism o charakterze i światopoglądzie prawicowym takich jak „Gazeta Polska”, „Nasz Dziennik”, ,,Sieci”, ,,Do Rzeczy”, etc. Rozpanoszyły się natomiast jak za dawnych PRL-owskich czasów tytuły popierające władzę, jak np. ,,Gazeta Wyborcza”, ,,Wprost”, ,,Newsweek”, zawierające treści centrowe i lewicowe.

W Bochni tym problemem zajął się przewodniczący miejscowego klubu „GP” pan Mariusz Zając, którego list otwarty do pani Doroty Rzepki dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni wywołał żywą polemikę na miejscowych portalach. W liście można między innymi przeczytać: „Czy w bibliotece bądź co bądź publicznej nie ma miejsca dla czytelnika prawicowego, który żyjąc w wolnym kraju chciałby przeczytać pozycje bliższe swemu sercu, właśnie w instytucji, która powinna być ostoją pluralizmu i wolności ideowej, jak i politycznej?”.

Stąd mój apel: pytajcie Państwo o Wasze gazety i czasopisma w bibliotekach publicznych. W końcu biblioteki są utrzymywane za pieniądze podatników, czyli za Wasze pieniądze.

W Pałacu Działyńskich został zapoczątkowany cykl spotkań red. Tomasza Sakiewicza z czytelnikami pt. „Rozmowy o Polsce”. Organizatorem spotkania był poznański klub „GP”. Również nowotomyski klub „GP” przy wsparciu klubu poznańskiego miał zaszczyt gościć red. Tomasza Sakiewicza. Wykłady poświęcone były historii „Gazety Polskiej”, a największe zainteresowanie słuchaczy wzbudzały zbliżające się wybory i aktualna sytuacja polityczna w Polsce.

Klub „GP” Berlin, zorganizował kolejne  spotkanie dla mieszkających w tym mieście Polaków. Gościem spotkania był  Pan Leszek Żebrowski który wygłosił wykład: „Narodowe Siły Zbrojne – historia prawdziwa“.

Na spotkaniu gliwickiego Klubu „GP” absolwentka klasy fortepianu Akademii Muzycznej w Katowicach, a obecnie Collegium Civitas w Warszawie, Sabina Treffler opracowała i przedstawiła prezentację graficzną i muzyczną postaci Ignacego Jana Paderewskiego .

Prof. Krzysztof Szczerski wziął udział w spotkaniu myślenickiego klubu „GP”. Prowadzący spotkanie Jarosław Szlachetka przypomniał wydarzenia związane z datą 4 czerwca, a prof. Szczerski omówił najistotniejsze problemy przed którymi stoi Polska.

Krakowski klub „GP” zorganizował spotkanie z podpułkownikiem Tadeuszem Bieńkowiczem ps. „Rączy”, urodzonym w 1923 roku Lidzie, w województwie nowogródzkim, prezesem Polskiego Związku Więźniów Komunizmu, Kawalerem Orderu Virtuti Militari.

Koszaliński klub „GP” oraz zaproszeni goście mieli zaszczyt spotkać się z prof. Markiem J. Chodakiewiczem z Instytutu Polityki Międzynarodowej w Waszyngtonie.

Klub „GP” w Ciechanowie był współorganizatorem Marszu dla Rodziny którego celem był protest przeciwko atakom na rodzinę oraz promowanie wartości chrześcijańskich.

W Księgarni „GP” w Krakowie  odbyła się promocja książki prof. Włodzimierza Bednarskiego, pt. ”Myśl polityczna I Rzeczpospolitej”.

Klub „GP” w Piotrkowie Trybunalskim po raz drugi zorganizował wystawę poświęconą śp. Annie Walentynowicz. Ekspozycja w układzie chronologicznym przestawia życie i działalność Anny „Solidarność”, jak Ją nazwano.

Na zaproszenie czosnowskiego Klubu „GP” i Stowarzyszenia Powiatu Nowodworskiego FORUM przyjechał do Czosnowa red. Rafał  Ziemkiewicz.

Na zaproszenie klubu „GP” Andrychów II gościł dr hab. Krzysztof Szczerski, który wygłosił prelekcję pt.: „Czy Polska powinna przystąpić do strefy Euro?”.

Pani mecenas Elżbieta Barys na spotkaniu klubu „GP” w Legnicy wygłosiła wykład nt. „Wojna ekonomiczna”.

Buski Klub „GP” gościł na spotkaniu ks. Tadeusza Isakowicza- Zalewskiego.

Klub „GP” w Oslo zorganizował spotkanie z Janem Pietrzakiem.

Gryfino – połączenie dwóch Klubów „GP”, nowym przewodniczącym został Grzegorz Węgrzyn, tel.601 974 680, e-mail klubgp.gryfino@gmail.com

Włodawa  – powstał 360. Klub „GP”, przewodniczącym została Kasia Wojtal, tel. 695 174 562, e-mail: wlodawa.klubgp@gmail.com

Ryszard Kapuściński

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress