Tekst alternatywny

Msze święte będą transmitowane na portalu niezalezna.pl i w Telewizji Republika

Codziennie w dni powszednie na antenie Telewizji Republika o godzinie 6:30 będą transmisje mszy świętej. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym komunikacie rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do 29 marca m.in. osobom w podeszłym wieku i z objawami infekcji. Jednocześnie wierni zachęcani są do śledzenia transmisji telewizyjnych i on-line z Mszy świętych. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom specjalnie dla naszych Czytelników w kolejne niedziele na portalu niezalezna.pl, a także na antenie Telewizji Republika pojawią się transmisje z Eucharystii.

Rada Stała KEP poinformowała, że „mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia” rekomenduje udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej w szczególności osobom w podeszłym wieku, z objawami infekcji, a także dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę. Dyspensę mogą otrzymać również osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

„Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe”.

– podkreślono w komunikacie

W najbliższą niedzielę, na łamach portalu niezalezna.pl dostępne będą transmisje on-line Mszy św.

O godzinie 7 rano msza święta z Parafii św. Augustyna w Warszawie.

O godzinie 11 msza święta z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

O godzinie 15 nabożeństwo Gorzkie Żale z klasztoru ojców benedyktynów w Tyńcu.

O godzinie 21 Apel Jasnogórski.

Msze święte z Parafii św. Augustyna w Warszawie już od 2 lat transmituje na swojej antenie Telewizja Republika.

Od poniedziałku do soboty na antenie Telewizji Republika będzie transmitowana Msza św. z Łagiewnik o godz. 6:30. Natomiast w niedzielę Msza św. o 7:00 z kościoła pod wezwaniem św. Augustyna w Warszawie.

Transmisje dostępne są także w specjalnych wydaniach programu „Dzisiaj” w piątek oraz sobotę.

Od poniedziałku do soboty na antenie Telewizjiu Republika o godzinie 15:00 transmitowana jest natomiast koronka do Miłosierdzia Bożego.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski tłumaczy, że dzięki transmisjom, wierni z całej Polski, jak również Polacy za granicą, będą mogli włączać się duchowo w codzienną modlitwę na Jasnej Górze w intencji osób chorych, lekarzy, personelu medycznego i służb sanitarnych oraz wygaśnięcia epidemii koronawirusa, o którą zaapelowała w czwartek Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że biskupi zachęcili osoby objęte dyspensą, które w czasie epidemii nie uczestniczą w mszach św., do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Ponadto Rada Stała Episkopatu wprowadza również zasady mające obowiązywać do 29 marca w czasie sprawowania liturgii w kościołach. Wskazano, że kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny.

„Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują również przyjmowanie Komunii Świętej na rękę. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk. Cześć Krzyżowi należy oddawać bez kontaktu bezpośredniego, przez przyklęknięcie lub głęboki skłon. Należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie. Na kratkach konfesjonałów należy założyć folie ochronne. W tym czasie rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą”.

– podkreślają biskupi.

Podjęto również decyzję, że liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze, o których poinformują kurie diecezjalne.

W tym czasie także zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie.

„Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu”.

– dodaje Rada Stała KEP.

Natomiast sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań „pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów”.

„Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasie epidemii, nie rezygnując ze sprawowania sakramentów świętych i głoszenia Ewangelii”.

– podkreślili biskupi.

Poprosili też o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach.

Napisali też, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”.

„W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom: aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia, aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu, aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przez chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji «Święty Boże, Święty Mocny»”.

– czytamy w komunikacie.

źródło: https://niezalezna.pl/315990-nie-przegap-msze-swiete-beda-transmitowane-na-portalu-niezaleznapl-i-w-telewizji-republika

niezaleznaPL

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress