Tekst alternatywny

Myślenice: Myślenice pamiętały o Niezłomnych

Pierwszy dzień marca to, od ośmiu lat, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, których niezłomna postawa w walce z okupantem sowieckim i wprowadzanym przez niego reżimem komunistycznym, zapisała się na kartach polskiej historii. Pamięć o powojennych bohaterach przywołano w Myślenicach.

Uroczystości rozpoczęły się wczesnym wieczorem od zapalenia zniczy przed budynkiem byłej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Kazimierza Wielkiego. Następnie kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP odprawiono uroczystą Mszę Św. Podczas Eucharystii modlono się w intencji Ojczyzny oraz o przywracanie pamięci niezłomnych bohaterów.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zakończono złożeniem kwiatów i odśpiewaniem Hymnu przy Pomniku Niepodległości na myślenickim Rynku. W ten sposób hołd Żołnierzom Wyklętym oddały poczty sztandarowe służb mundurowych, szkół, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz samorządowcy i mieszkańcy Myślenic. Wśród obecnych byli także „Niezłomni Żołnierze” – kpt. Tadeusz Pytlik oraz Władysław Korpała.

Poseł Jarosław Szlachetka, w okolicznościowym przemówieniu, podkreślił, że szczególnym czasem pamięci o bohaterach dla których walka o wolną Polskę była czymś najważniejszym, jest rok jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. – Dziś z dumą wspominamy tych, którzy dzięki niezłomnej postawie i postępowaniu „jak trzeba”, walczyli o wolną Polskę – mówił do zebranych parlamentarzysta.

Uroczyste obchody tego wyjątkowego Dnia nie odbyłyby się bez zaangażowania Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Myślenicach: Klubu Gazety Polskiej, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej k. Myślenice oraz posła na Sejm RP Jarosława Szlachetki.

Klub Gazety Polskiej Myślenice

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress