Tekst alternatywny

Narodowa pielgrzymka Węgrów do Polski – 26.06.2013 r.

Po raz trzeci przybędzie do Polski siedmiuset osobowa pielgrzymka naszych przyjaciół –  Węgrów, którzy w intencji swego Narodu, pamiętając o tradycyjnej przyjaźni polsko-węgierskiej, oraz w intencji odnowienia wartości chrześcijańskich w dzisiejszej Europie odwiedzą Częstochowę i Kraków. Pielgrzymom towarzyszyć będą dr Kövér László, przewodniczący Parlamentu Węgier;  dr Völner Pál sekretarz stanu Ministerstwa Rozwoju Narodowego, Roman Kowalski, ambasador RP na Węgrzech, oraz dr Gyurcsík Iván ambasador Węgier w Polsce. Przewodnictwa duchowego podjęli się biskupi: dr Beer Miklós, Katona István i Tamás József oraz prowincjał węgierskich paulinów o. Bátor Botond.

26 czerwca o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej odprawiona zostanie uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa Józsefa Tamása, z udziałem przewodniczącego węgierskiego Parlamentu w trakcie której przekazana zostanie kopia cudownej figury Matki Boskiej z Csiksomlyó.

Dzień 27 czerwca (a jest to dzień św. Władysława, urodzonego i wychowanego w Krakowie króla Węgier), nasi przyjaciele spędzą w Krakowie. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach uczestniczyć będą we mszy św. z udziałem kardynała Stanisława Dziwisza i biskupa J. Zająca. Następnie w Katedrze na Wawelu przekażą wotum dziękczynne dla św. Jadwigi na ręce ks. Prałata Zdzisława Sochackiego.

Klub „GP” w Krakowie starannie przygotowuje się na przyjęcie gości z Węgier. Powitanie będzie miało miejsce 27 czerwca o godz. 7.00 na Dworcu Głównym w Krakowie. Klub zaprasza wszystkich Krakowian do przybycia na dworzec i powitanie braci Węgrów.

W Filadelfii po mszy św. za Ojczyznę odbyło się spotkanie i wykład prof. Krasnodębskiego na temat „Nowa geografia polityczna Europy i jej skutki dla Polski”.

Członkowie Klubu „GP” w Essen wzięli udział w 22 pieszej pielgrzymce do „westfalskiej Częstochowy”, do Bazyliki Maryjnej w Neviges.

Redaktor Cezary Gmyz na spotkaniu zorganizowanym przez Klub „GP” w Berlinie zaprezentował swoją książkę pt. „Zawód: dziennikarz śledczy”.

W Krzeszowie, Rudniku i Nisku odbyła się prezentacja wystawy „Prawda i Pamięć. Smoleńsk 2010.”

Esseński Klub „GP” spotkaniem z wybitnym historykiem Piotrem Szubarczykiem uczcił Rok Powstania Styczniowego. Spotkanie prowadziła pani Bożena Wisłocka a wszystkich organizatorów mile zaskoczyła obecność dużej grupy młodzieży.

W Zakroczymiu odbyło się spotkanie z Cezarym Gmyzem które poprowadził redaktor Piotr Gociek. Organizatorem był Klub „GP” w Czosnowie, który do współpracy przy organizacji zaprosił Stowarzyszenie Powiatu Nowodworskiego FORUM.

W Zgierzu i Tomaszowie na zaproszenie Klubów „GP” gościł Cezary Gmyz, który promował swoją książkę pt. „Zawód: dziennikarz śledczy”.

W Wołowie odbyło  się spotkanie z mieszkańcami na którym obecni byli mieszkańcy Brzegu Dolnego,  Wińska, Wołowa, Obornik Śl. i Trzebnicy . Wykład nt. „Czy warto być Polakiem? Wspomnienie myśli politycznej Prezydenta Rzeczypospolitej śp. L. Kaczyńskiego.” wygłosił dr Węgrzynowicz Sławomir.

Klub „GP” w Jarosławiu gościł red. J. Lichocką i J. Rybickiego. Spotkanie poprzedziła projekcja filmu „Prezydent”.

Klub „GP”  Tarnowskie Góry II obchodził drugą rocznicę swojej działalności. Z tej okazji miał zaszczyt gościć znakomitego polskiego pianistę, dyrygenta i kompozytora Marcina Dominika Głucha, który zaprezentował utwory Chopina, Paderewskiego, Kisielewskiego oraz własną kompozycję. Spotkanie poprowadził przewodniczący klubu pan Jan Gładysz a gośćmi byli: burmistrz pan Arkadiusz Czech, przewodniczącego Rady Miasta Stanisław Kowolik, oraz przewodniczący tarnogórskiej Solidarności Zbigniew Klich.

Uczniowie Zespołu Szkół Średnich im. Prezydenta I. Mościckiego w Zielonce wysłuchali wykładu Filipa Frąckowiaka – dyrektora warszawskiej Izby Pamięci płk. R. Kuklińskiego. Spotkanie współorganizował Klub „GP”.

W parafii pw. Chrystusa Króla w Zgierzu odbył się festyn rodzinny współorganizowany przez zgierski Klub „GP”. Imprezę prowadził członek Klubu GP Michał Pilarski, a cały dochód z niej przeznaczony został na letni wypoczynek dla dzieci z rodzin niezamożnych. Podczas festynu m.in. licytowano książki T. Sakiewicza „Partyzant wolnego słowa” oraz film J. Lichockiej „Przebudzenie”.

Młodzieżowy Klub „GP” w Ostrowcu Świętokrzyskim – powstał 361. Klub „GP”, przewodniczącym został Kamil Kitowski, tel. 503-331-430, e-mail: klubmlodychgp.ostrowiecsw@interia.pl

 

                                                                                                                  Ryszard Kapuściński

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress