Tekst alternatywny

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP. Uroczystości w Dzierżoniowie – 11.07.2016.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP. Uroczystości w Dzierżoniowie – 11.07.2016.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”

Czy spamiętasz Panie Świata,
Męczenników tych z Wołynia,
Umierali z myślą o Tej,
która nigdy nie zaginie.
Polska o nich zapomniała,
rozpłynęła się w oddali,
Czasem drżąca ręka starca
świeczkę jeszcze tu zapali.
Porastają chwastem zgliszcza,
groby toną w bujnej trawie,
Jutro już nie będzie komu
świeczki za Nich tu postawić.
(Lech Makowiecki Wołyń 1943).

Uroczystości 73. rocznicy Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich II PR, których zamordowano za to tylko, że byli Polakami, rozpoczęła uroczysta msza św. koncelebrowana, którą pod przewodnictwem wicedziekana Dekanatu Dzierżoniów ks. Krzysztofa Ambrożeja, odprawili: ks. Józef Błauciak proboszcz parafii pw. św. Jerzego, ks. Arkadiusz Chwastyk oraz ks. Paweł Kuriata z parafii pw. Królowej Różańca Św. Homilię wygłosił ks. Arkadiusz, nawiązując do dzisiejszej Ewangelii o miłosiernym samarytaninie. Powiedział, że jest to wzór do naśladowania. Jest on człowiekiem, który postępuje zgodnie z nauczaniem Pana Jezusa obdarzając bliźniego, bez względu na jego pochodzenie i rasę, miłością i wybaczaniem win. Czy potrafimy, jak ten samarytanin, pochylić się nad bliźnimi i wybaczyć im winy? – pytał. To trudna decyzja kiedy pamięta się ogrom zbrodni i bestialstwa dokonanego na naszych siostrach, braciach i dzieciach przez bandytów z UPA i OUN. W modlitwie wiernych, którą odczytał pan Antoni Zapotoczny, prosiliśmy o spokój dusz pomordowanych, ale również modliliśmy się za tych Ukraińców, którzy nie akceptowali ludobójstwa, ostrzegali Polaków, udzielali im schronienia i nie wykonywali zbrodniczych poleceń za co zapłacili swoim życiem. Po mszy św. pod obeliskiem Kresowian odczytany został Apel Pamięci i w ich intencji odmówiliśmy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie delegacje samorządów, Stowarzyszenia Kresowiaków w Dzierżoniowie, klubu Gazety Polskiej, Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego, stowarzyszeń patriotycznych, PiSu oraz w imieniu posła Michała Dworczyka i senatora Aleksandra Szweda, złożyły wiązanki kwiatów. Uroczystości zakończyły się 11 lipca przy Pomniku Kresowym na cmentarzu komunalnym, wspomnieniem tamtego tragicznego dnia, modlitwą za pomordowanych, złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy pamięci. Uroczystość prowadzona przez przewodniczącego Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie pana Floriana Kuriaty, zakończyła się odśpiewaniem Roty.
Zbrodnia Wołyńska była okrutnym i zaplanowanym ludobójstwem, ale polskim politykom do dziś brakuje odwagi , by nazwać ją po imieniu. Zastanawiam się jakie są powody takiej postawy, która ośmiela Ukraińców do negowania ludobójstwa, próby wprowadzenia do dialogu społecznego nieprawdziwej tezy o rzekomej wojnie Polsko-Ukraińskiej, unikania przyznania się do zbrodni i zadośćuczynienia, to na pewno nie ułatwi pojednania. Niepokoi mnie dzisiejsza polityka historyczna ukraińskiego rządu. Chociaż w ostatnich dniach otrzymaliśmy sygnały świadczące o zmianie postrzegania przez Ukraińców Tragedii Wołyńskiej. Przed żoliborskim pomnikiem ofiar zbrodni wołyńskiej uklęknął prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, uczestniczący w Warszawie w szczycie państw NATO. Jednak stawianie pomników banderowskim zbrodniarzom i wprowadzanie ich uładzonych, bohaterskich biografii do podręczników szkolnych przeczy składanym deklaracjom i grozić może w niedalekiej przyszłości odrodzeniem roszczeń terytorialnych wobec Polski. Nie mniej wykonany został dobry krok w kierunku unormowania stosunków historycznych na linii Polska-Ukraina. Miejmy nadzieję, że za nimi pójdą następne i w nieodległym czasie nastąpi, zgodne z faktami historycznymi, zrozumienie, pojednanie i wybaczenie win. Tylko na prawdzie historycznej można opierać dobre wzajemne relacje. 11 lipca z ust Jarosława Kaczyńskiego padły ważne słowa, po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej powiedział: „Senat RP podjął w tej sprawie uchwałę – na najbliższym posiedzeniu podejmie także Sejm. W żadnym wypadku i nigdy nie możemy o tym zapominać. Nigdy nie może być tak, by tego rodzaju zbrodnia była pomijana, relatywizowana i określana jako coś mniej istotnego niż to, co wyraża słowo ludobójstwo. To było ludobójstwo i chcę to podkreślić”. To jednoznaczne i jasne stwierdzenie powinno rozwiać wszystkie wątpliwości polityków PiS i wytyczyć parlamentarzystom kierunek działania.
Dzisiaj Chrystus otwiera swoje ramiona dla wszystkich, zaprasza na modlitwę pamięci, wyciąga współczującą dłoń do nas, wspólnoty tych, którzy pamiętają, którzy modlą się w intencji pomordowanych (ks. Bogdan Bartołd). Do tych, którzy oczekują i zabiegają o poznanie pełnej prawdy o tragedii wołyńskiej. Bo pamięć o ludobójstwie wciąż trwa, a zakończyć się powinna poznaniem prawdy, wyznaniu przez Ukraińców win i prośby o przebaczenie, wtedy będzie można im w duchu miłosierdzia wybaczyć.
Kazimierz M. Janeczko
Rzecznik prasowy Klubu GP Dzierżoniów II.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress