Tekst alternatywny

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uroczystości w Dzierżoniowie II – 01.03.2017 (wideo)

Żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego, w tym m.in. Jerzego Kaszyńskiego, Jerzego Pizły i Mieczysława Jeruzalskiego, straconych w dzierżoniowskim więzieniu upamiętniliśmy 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia – ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

W Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przy tablicy poświęconej żołnierzom drugiej konspiracji niepodległościowej na cmentarzu parafialnym pod przewodnictwem Ireny Bukalskiej, odmówiliśmy modlitwę w intencji rozstrzelanych w tutejszym więzieniu. Zapaliliśmy znicze pamięci oraz złożyliśmy wiązanki kwiatów. Informację historyczną wygłosił przedstawiciel posła PiS Michała Dworczyka, historyk Janusz Maniecki. – Marzyli o wolnej, niepodległej Polsce (…), a ich walka zaczęła się tak naprawdę 1 września 1939 roku. To była walka o niepodległą Polskę, najpierw z dwoma okupantami, a później ze zniewoleniem komunistycznym, ale tak jak Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” było spadkobiercą Armii Krajowej, takie były też rodowody tych żołnierzy wyklętych. Oni zaczynali najczęściej walcząc z okupacją niemiecką i okupacją sowiecką – przypomniał słowa prezesa IPN Jarosława Szarka. Jarosław Kresa w kilku zdaniach przypomniał sylwetki żołnierzy zamordowanych przez komunistów, którzy spoczywają w nieznanym miejscu na dzierżoniowskim cmentarzu parafialnym.

Narzucony nam siłą, sowiecki porządek nie był dla nas, Polaków, myśmy się na niego nie godzili i walczyliśmy z nim zbrojnie.[…] Mieliśmy polskie, nie sowieckie sumienia, więc stanęliśmy w obronie naszej lokalnej społeczności. Broniliśmy jej przed szalejącą bezpieką. To była walka z wiatrakami, ale próbowaliśmy zmienić historię. Niestety nie udało się. Zdawaliśmy sobie sprawę, że nie pokonamy Związku Sowieckiego, ale uważaliśmy, że należy się przeciwstawić komunistycznemu i ubeckiemu bezprawiu –  mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl żołnierz Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” Grójec i Ruchu Oporu Armii Krajowej Grójec, major Henryk Kowalczyk.

Wydarzenia inicjowane przez środowiska patriotyczne i udział mieszkańców miasta, szczególnie młodzieży, bardzo dobrze wpisują się w nurt popularyzowania i utrwalania w świadomości społecznej oraz przekazywania kolejnym pokoleniom bogatego dziedzictwa narodowego oraz w program zmiany polityki historycznej, zainicjowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę i rząd Zjednoczonej Prawicy. Jest to „wielkie dzieło utrwalania pamięci i dzieło wielkiej edukacji historycznej”. Wszystko zaczyna się powoli zmieniać na lepsze i zmierza w dobrym kierunku. Patriotyzm coraz bardziej kształtuje i utwardza charakter polskiej młodzieży. Za zasadne należy uznać nie tylko przywracanie pamięci Niezłomnym jako takim, lecz także utrwalanie w świadomości społecznej powodu ich walki. Walczyli i ginęli, bo chcieli żyć godnie w wolnym kraju. Polegli, ale na zawsze żyć będą w naszej pamięci.

To święto na dobre zagościło w naszej dzierżoniowskiej rzeczywistości. Przypomina nie tylko o tych wspaniałych bohaterach, którzy poświęcili życie dla Ojczyzny, dla wolności. Ale jest to też święto, które ma ogromne znaczenie w kształtowaniu polskości w młodych ludziach

Kazimierz M. Janeczko

Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress