Tekst alternatywny

Nie żyje Ryszard Antoni Gitis – współzałożyciel klubów „Gazety Polskiej”, działacz antykomunistycznego podziemia. Od lat związany ze Strefą Wolnego Słowa


Wczoraj, w dniu Objawienia Pańskiego zmarł Ryszard Antoni Gitis (ur. w 1947 roku w Krakowie), syn asa wywiadu AK (Rudolfa Gitisa ps. Tur) w latach 80. działacz podziemia antykomunistycznego.

W wolnej Polsce działacz klubów „Gazety Polskiej”. Od lat związany był ze Strefą Wolnego Słowa.

Od początku wspierał portal niezalezna.pl.

Wyrazy szczerego współczucia i słowa otuchy na ręce
córki Ryszarda Antoniego Gitisa – Dagny Sakiewicz oraz Tomasza Sakiewicza
składa Ryszard Kapuściński, prezes Klubów „Gazety Polskiej”,
Ewa Wójcik, prezes Fundacji Klubów “Gazety Polskiej”
oraz
Członkowie Klubów “Gazety Polskiej”

Ryszard Antoni Gitis to uczestnik protestów studenckich w Krakowie w marcu 1968 r. Począwszy od 1985 r. działacz krakowskich struktur Konfederacji Polski Niepodległej.

Wykorzystując pełnioną funkcję zastępcy dyrektora Dzielnicowego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego dla Krakowa – Śródmieścia, a potem pracownika Dzielnicowego Zarządu Dróg Publicznych dla Krakowa – Śródmieścia doprowadził do przekazania znacznych ilości papieru oraz innych materiałów poligraficznych, wykorzystanych potem podczas druku wydawnictw KPN. Zajmował się także drukiem i kolportażem wydawnictw drugoobiegowych.

Udostępniał mieszkanie przyjeżdżającym do Krakowa członkom KPN z innych ośrodków. Uczestnik III Zjazdu KPN w 1989 r. Podczas wyborów w 1989 r. kandydat na posła w Andrychowie z listy wyborczej KPN. Pełnił także funkcję sekretarza komitetu wyborczego KPN w Krakowie.

Od lat związany był ze Strefą Wolnego Słowa. Od początku wspierał portal niezalezna.pl.

W czerwcu 2020 za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski Ryszard Antoni Gitis został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Pokój Jego duszy.

Nekrolog Ryszard Gitis

https://niezalezna.pl/425178-nie-zyje-ryszard-antoni-gitis-dzialacz-antykomunistycznego-podziemia-i-klubow-gp-od-lat-zwiazany-ze-strefa-wolnego-slow?fbclid=IwAR0Kbuq1mN96mxhhmuqhgU-bpfcazYJFIJcjqWRDjO-KJC_oa51ufy-Qr58

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress