Tekst alternatywny

NOWY JORK | 7 rocznica kanonizacji Jana Pawła II w Katedrze Św Patryka NY


NOWY JORK | 7 rocznica kanonizacji Jana Pawła II w Katedrze Św Patryka NY

W słynnej Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku, 25 czerwca o godzinie 10:15 rano odbyła się uroczysta Msza św. upamiętniającą 7 rocznicę kanonizacji naszego wielkiego Polaka Jana Pawła II. Pomysłodawcą tego wydarzenia był Konsulat Generalny w Nowym Jorku, w osobach Konsula Generalnego RP Adriana Kubickiego i wice konsula Matusza Gmury. Mszy  św. w koncelebrze odprawił  arcybiskup Nowego Jorku kardynał Timothy Dolan wraz z polskim biskupem Witoldem Mroziewskim z diecezji Brooklyn – Nowy Jork.

Msza miała bardzo uroczysty charakter i zgromadziła wielu ludzi. Jak podkreślił kardynał – Katedra dawno już nie była tak wypełniona wiernymi.  Wśród obecnych było wielu przedstawicieli polonijnych oraz polsko-amerykańskich organizacji i instytucji, weteranów, harcerzy. Pośród nich również przedstawiciele Klubów Gazety Polskiej, Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego, Rodzin Radia Maryja. Przybyła również dziennikarka Rita Cosby, wielka ambasadorka Polski, która jak podkreślił w swoim przemówieniu Konsul Generalny, była jedną z tych, która przeprowadziła wywiady z trzema Papieżami. Jednym z nich był Święty Jan Paweł II. W liturgii słowa uczestniczyli obydwaj konsulowie. W swojej homilii kardynał Timothy Dolan wspomniał naszego wybitnego rodaka, ale również Matkę Bożą Częstochowską, której obraz otoczony barwami papieskimi znajdował się w centrum przy ołtarzu.

Pod koniec  Mszy św. głos zabrał konsul generalny Adrian Kubicki, który zaznaczył, że Polska jest wyjątkowym krajem na mapie świata „(…) bo to kraj świętych, to w Polsce urodzili tak wspaniali kapłani jak św. Maksymilian Maria Kolbe, który oddał swoje  życie, żeby uratować inne i zginał w niemieckim obozie zagłady podczas II wojny Światowej” . Wspomniał również o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszko, który głosząc maksymę „Zło dobrem zwyciężaj” został zamordowany przez oprawców reżimu komunistycznego. Wspomniał też osobę Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w wrześniu tego roku zostanie wyniesiony na ołtarze. Na koniec powiedział o wyjątkowości naszego Ojca Świętego, który już z życia był świętym. Przytoczył słowa, które Jan Paweł II wygłosił w czasie swojej pierwszej pielgrzymi do Ojczyzny – „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi  tej ziemi”. Tamten czas i te słowa stały się początkiem końca komunizmu w Polsce. Dały inspirację oraz siłę dla naszych rodaków w walce z  „imperium zła”. Adrian Kubicki wspomniał oczywiście również o przyjaźni Ojca św z prezydentem USA Ronaldem Reaganem, podkreślając ze ta przyjaźń pomiędzy Polska a Stanami Zjednoczonymi jest dalej kontynuowana.

Msza św. zakończyła się odśpiewaniem przez polską sopranistkę z Nowego Jorku  Małgorzatę Kellis, ulubionej pieśni Ojca Św. Barki, oraz na koniec Boże coś Polskę.

Był to i piękny i ważny dzień dla Polaków zamieszkałych w USA. Wszyscy przybyli zgodnie podkreślali że młoda kadra dyplomatyczna z Konsulatu RP w Nowym Jorku stanęła na wysokości zadania i doskonale dba o Polską Rację Stanu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress