Tekst alternatywny

NOWY JORK | Działacze „Solidarności” odznaczeni przez prezydenta. Wśród nich członkowie Klubów Gazety Polskiej

W polskim konsulacie w Nowym Jorku przyznano odznaczenia dla działaczy „Solidarności”, którzy emigrowali z Polski. Medale wręczył prezes IPN Karol Nawrocki. „Jako młodzi ludzie kierowaliście się przywiązaniem do Ojczyzny i wolności, pragnęliście żyć w normalnym kraju. Dziś Polska mówi Wam ‚dziękuję'” – powiedział do wyróżnionych prezes Nawrocki. Wśród odznaczonych znaleźli się członkowie Klubów Gazety Polskiej w Stanach Zjednoczonych.

Odznaczenia nadane przez Prezydenta RP na wniosek prezesa IPN otrzymali:

– Włodzimierz Ilnicki – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,

– Krzysztof Wiktor Nowak – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,

– Włodzimierz Pajdak – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,

– Marek Duszkiewicz – Krzyż Wolności i Solidarności,

– Włodzimierz Pajdak – Krzyż Wolności i Solidarności,

– Bolesław Plewa – Krzyż Wolności i Solidarności,

– Wiesław Wierzbowski – Krzyż Wolności i Solidarności,

– Edward Wiśniewski – Krzyż Wolności i Solidarności,

– Antoni Włoch – Krzyż Wolności i Solidarności,

– oraz pośmiertnie Jerzy Polak – również  – Krzyż Wolności i Solidarności.

Spośród uhonorowanych opozycjonistów, Wiesław Wierzbowski należy do Klubu Gazety Polskiej w Bostonie, zaś Bolesław Plewa jest członkiem Klubu z Filadelfii. Do Klubu GP w Stamford (stan Connecticut) należał zmarły Jerzy Polak.

 

Kolejnym akcentem związanym z „Klubami”, był fakt, że odznaczenie dla Antoniego Włocha odebrał Kazimierz Szmigiel z Klubu w Connecticut, który również jest posiadaczem Krzyża wolności i Sprawiedliwości.

Uroczystość wręczenia medali odbyła się we wtorek w konsulacie RP z udziałem konsula generalnego Adriana Kubickiego, który otworzył uroczystości otworzył wyrażając wdzięczność odznaczonym działaczom w imieniu Polski za ich ofiarność oraz nieprzerwaną patriotyczną działalność na emigracji – poinformował nowojorski Klub Gazety Polskiej. Prezes IPN Karol Nawrocki w swym przemówieniu dziękował odznaczonym za ich poświęcenie i przypomniał o historycznych wydarzeniach z lat walki o wolność, w których brali udział.

 

Jako młodzi ludzie kierowaliście się przywiązaniem do Ojczyzny i wolności, pragnęliście żyć w normalnym kraju. Dziś Polska mówi Wam „dziękuję”- mówił dr Nawrocki.

źródło www.niezalezna.pl

 

 

 

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress