Tekst alternatywny

Nowy Sącz: Hala Łabowska 2020 (uzupełnienie)

Nowy Sącz: Hala Łabowska 2020 (uzupełnienie)

To jest uzupełnienie relacji Tomasza Baliczka Przewodniczącego Sekcji „M” Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu z upamiętnienia o. Władysława Gurgacza SJ i innych żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, które odbyło się 05-09-2020 r. na Hali Łabowskiej: http://www.klubygp.pl/nowy-sacz-ii-hala-labowska-2020/ .

Moją szczególną uwagę w tym roku przykuło kazanie o. Wiesława Pawłowskiego SJ. Dzięki corocznej rejestracji wydarzenia przez pana Józefa Wieczorka (polecam również: https://niezlomnym.photo.blog ), możemy prześledzić ciekawy dialog. W trakcie corocznych uroczystości po Mszy Św. w 2013 r. wdowa po Prezesie IPN Januszu Kurtyce, który zginął w 2010 r. w Smoleńsku, pani Zuzanna Kurtyka, w obecności o. Wiesława i ówczesnego proboszcza parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu (parafia kolejowa), podjęła temat wykluczenia o. Gurgacza z zakonu Jezuitów (film: https://youtu.be/QXHcLqChBhY od 00:54:50). Trzeba zaznaczyć, że na pierwszych Mszach Św. na Hali Łabowskiej Jezuitów nie było w ogóle. Kilka lat temu zaczęli się pojawiać i koncelebrować Msze Św. wraz z ks. Henrykiem Michalakiem, który zainicjował te obchody 21 lat temu. W tym roku, czyli po 7 latach, Zakon w osobie o. Wiesława Jej odpowiedział (film: https://youtu.be/D9DTbLgWDm8 od 00:15:53).

Pomimo bycia w strefie „żółtej” członkowie Sekcji „S” licznie stawili się na Hali Łabowskiej. Było nas 17 osób. Dzięki temu mogliśmy sprawnie rozdać „Gazetę Polską Codziennie” i to zarówno otrzymane przez nas 500 szt. jak i dodatkowe ok. 300 szt. Sekcji „M”. Pozostałe ok. 150 szt. rozprowadziliśmy w miejscach zamieszkania członków naszej Sekcji. Trzech członków naszej Sekcji stanowiło poczet sztandarowy Światowego Związku Armii Krajowej oddział w Nowym Sączu. Jak niemal każdego roku zaszczycił nas swoją obecnością pan minister Antonii Macierewicz, który zawsze kieruje do obecnych słowa otuchy i nawiązując do ciągłości naszych dziejów, wskazuje nam patriotyczne cele (na filmie od 00:34:35). Na zakończenie uroczystości na Hali Łabowskiej przedstawiciele Sekcji „S” w imieniu całego Klubu zapalili znicz pod pomnikiem PPAN (na filmie od 01:11:59). Mieliśmy też okazję porozmawiać z ks. Henrykiem Michalakiem i obecnymi na uroczystości parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości: senatorem Włodzimierzem Bernackim, posłankami Barbarą Bartuś i Anną Paluch a także z posłem Arkadiuszem Mularczykiem i Jego żoną Iwoną Mularczyk Przewodniczącą Rady Miasta Nowego Sącza. Prezydenta Miasta Nowego Sącza reprezentował Tomasz Baliczek.

Uroczystość gromadzi co roku licznych mieszkańców okolicznych miasteczek i wiosek, których członkowie rodzin walczyli w latach 1939 do 1955 na tych terenach najpierw z Niemcami a później z Rosjanami i wspierającymi ich zdrajcami Ojczyzny. Jest to dla nas wielki zaszczyt móc uczestniczyć w tak ważnej dla lokalnej wspólnoty uroczystości.

Dariusz Mroczek Przewodniczący Sekcji „S” Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress