Tekst alternatywny

Nowy Sącz: Hala Łabowska 2020

Tradycyjnie w pierwszą sobotę września spotkaliśmy się na Hali Łabowskiej na mszy św. w intencji księdza Władysława Gurgacza i Żołnierzy antykomunistycznego powstania. Dumnie uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu oddając hołd bohaterom poległym za naszą wolność.
Co roku nabożeństwo gromadzi blisko tysiąc osób. Pierwsza msza w intencji kapelana Żołnierzy Wyklętych odbyła się w 1998 r. Sobotniej eucharystii koncelebrowanej przez dziesięciu kapłanów, przewodniczył o. Wiesław Pawłowski SJ. W wydarzeniu obok przedstawicieli Klubu Gazety Polskiej w Nowym Sączu uczestniczyli krewni żołnierzy PPAN, parlamentarzyści z ministrem Antonim Macierewiczem na czele, samorządowcy, służby mundurowe, leśnicy, delegacje i sympatycy środowisk kombatanckich i patriotycznych, Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II, harcerze i liczne poczty sztandarowe.
Przy pomniku na Hali Łabowskiej została zaciągnięta warta honorowa grupy rekonstrukcyjnej GRH „Żandarmeria”. Po nabożeństwie odczytano Apel Poległych i złożono kwiaty. Organizatorami uroczystości są Lasy Państwowe, Fundacja „Osądź mnie Boże” im. ks. Władysława Gurgacza i PPAN.
Po uroczystościach złożyliśmy kwiaty przed pomnikiem niezłomnego kapłana, który został odsłonięty w zeszłym roku w Łabowej.
Ks. Władysław Gurgacz (1914-1949) był kapelanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Partyzanci mieli kryjówki w Beskidzie Sądeckim, a jeden z obozów leśnych znajdował się w okolicach Hali Łabowskiej. Ks. Gurgacza aresztowano w Krakowie, w 1948 r. W pokazowym procesie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 r. w więzieniu Montelupich w Krakowie.
Przed i po uroczystości rozdaliśmy kilkaset sztuk bezpłatnego wydania Gazety Polskiej Codziennie.
W tym dniu miała również inauguracja sprzedaży książki „Tajemnice Sądeckiej Bezpieki” naszego klubowego kolegi Sylwestra Adamczyka oraz śp. Henryka Szewczyka. Książka została objęta patronatem medialnym przez Gazetę Polską, Gazetę Polską codziennie, niezależna.pl, Telewizję Republika.
Zdjęcia: Sylwester Adamczyk, relacja: Tomasz Bzliczek

Klub Gazety Polskiej Nowy Sącz

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress