Tekst alternatywny

Nowy Sącz II: Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Klub Gazety Polskiej w Nowym Sączu wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej Sądeckim Żołnierzom Wyklętym z oddziału „Żandarmeria AK” Stanisława Piszczka „Okrzei”, uczestnikom akcji na placówkę SOK 13 lutego 1946 roku i oddziału „Grot” Mariana Mordarskiego „Ojca”, „Śmigi” ze Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica”, uczestnikom nocnego starcia z 7 na 8 grudnia 1946 roku, w którym poległ Julian Leśniak „Bystry”. Tablicę umiejscowiono na fasadzie budynku dworca PKP w Nowym Sączu.
Obecny na uroczystości Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel powiedział: Cieszę się, że jesteśmy w takim gronie, że jest tutaj tylu młodych ludzi. Dziękuję za kultywowanie pamięci o ludziach, którzy swoimi postawami mogą uczyć nas patriotyzmu. Dziś już ten patriotyzm krwi nie jest potrzebny, ale ta pamięć pokazuje nam, jak ważna jest polityka historyczna. Moja obecność tutaj jest oznaką tego, że miasto Nowy Sącz będzie dbało o pamięć historyczną, o utrwalanie postaw patriotycznych i o pamięć o tych, którzy walczyli za Polskę.
Tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym, to pomysł sądeckiego Stowarzyszenia Żandarmeria.
Po odsłonięciu tablicy, złożeniu pod nią kwiatów i zapaleniu zniczy, uczestnicy przeszli na Cmentarz Komunalny przy ulicy Rejtana, gdzie odwiedzili miejsca pochówków Sądeckich Żołnierzy Wyklętych, którzy spoczywają w mogiłach zbiorowych, często bezimiennych.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress