Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ im. J. Olszewskiego | 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego


13 grudnia w całej Polsce przeżywaliśmy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Również Nowy Sącz pamiętał o tym tragicznym czasie dla naszego narodu.

Działacze sądeckiej Solidarności, władze miasta, liczni członkowie klubu Gazety Polskiej w Nowym Sączu oraz mieszkańcy, spotkali się w południe na płycie nowosądeckiego rynku, gdzie okolicznościową wystawę IPN “Stan Wojenny: 1981 – 1983” otwarł dr Dawid Golik oraz prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

Krzysztof Kotowicz, szef nowosądeckiego oddziału małopolskich struktur NSZZ Solidarność zaznaczył, że dzisiaj wypada też mówić o negatywnych konsekwencjach braku rozliczeń stanu wojennego.

– Komuniści, nawet jeśli tę władzę oddali w 1989 roku, to oddali ją po to, żeby podzielić się tym dziadostwem, który zostawili w kraju, tą gospodarką, która była ruiną. Więc, czy oni oddali władzę? Nie, oni podzielili się odpowiedzialnością za zły stan państwa – zaznaczył.

Dawni działacze i ci, którzy przeżyli prześladowania i internowanie, mówią dziś zgodnie, że trzeba konsekwentnie przekazywać prawdę o tamtych czasach młodemu pokoleniu.

A kto przekazywał tę prawdę uczniom szkół podstawowych, którzy przyszli dziś na rynek oglądać wystawę? Nie tylko rodzice i nauczyciele, ale również dziadkowie. „Dziadek zaszczepił we mnie patriotyzm do Ojczyzny” – mówiła jedna z uczennic, a jej koleżanka dodaje: – „Mnie czasami dziadkowie opowiadają, jak to było w tamtych czasach, jak strasznie wyglądała tamta rzeczywistość”.

Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz historycznych grup rekonstrukcyjnych. Na płycie rynku można było zobaczyć radiowozy Milicji Obywatelskiej oraz uzbrojony w pały i kałasznikowy oddział ZOMO, koksownik, karetkę pogotowia, słynny autobus „Ogórek”.

W ramach miejskich obchodów odbyło się następnie spotkanie z naszym klubowiczem, Sylwestrem Adamczykiem, autorem książki “Tajemnice sądeckiej bezpieki”, które poprowadził historyk Jarosław Rola. Panowie wyjaśnili na czym polegała działalność Urzędu Bezpieczeństwa oraz Tajnych Współpracowników w totalitarnym państwie rządzonym przez komunistów. Podkreślono że nie było nieważnych donosów i wszystko było podporządkowane całkowitej inwigilacji społeczeństwa.
Po spotkaniu w Sanktuarium Św. Rity w Nowym Sączu została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego z liczną delegacją pocztów sztandarowych Sądeckiej Solidarności, służb mundurowych, zakładów pracy, szkół oraz kompanią reprezentacyjną Strzelców ze szkoły im. Sybiraków oraz mieszkańców.

Obchody zakończyliśmy pod pomnikiem Solidarności, gdzie oddaliśmy hołd pomordowanym, więzionym, internowanym, bitym i prześladowanym przez komunistów w stanie wojennym sądeczanom.
W przemówieniu Andrzej Szkaradek, legenda sądeckiej Solidarności przypomniał że w województwie nowosądeckim internowano 78 działaczy oraz 3 studentów i 1 ucznia. Oprócz aresztowań wielu działaczy było karanych zwolnieniami z pracy, obniżką płac czy przeniesieniem na gorsze stanowisko. Historycy doliczyli się około 200 ofiar stanu wojennego. Do dzisiaj udokumentowano 100 z nich. Tajemnicą pozostaną ofiary wyłączonych telefonów, paraliżu służb w tym pogotowia ratunkowego. Na Sądecczyźnie mamy 3 ofiary zbrodni komunistycznych: Stanisława Kuliga, Zbigniewa Szkarłata i Adama Legutko.

Relacja i foto: Robert Bestyński, Sylwester Adamczyk, Tomasz Baliczek
PS: Nagranie ze spotkania autorskiego prześlemy w późniejszym terminie a resztę zdjęć jutro.

Klub Gazety Polskiej Nowy Sącz im. Jana Olszewskiego

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress