Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ IM J. OLSZEWSKIEGO | 82 rocznica mordu na 93 Polakach w Trzetrzewinie


Nasi klubowicze z przewodniczącym Tomaszem Baliczkiem na czele wzięli udział w uroczystych obchodach 82 rocznicy rozstrzelania w Trzetrzewinie przez niemieckich okupantów 93 Polaków. Obchody te stają się powoli piękną, lokalną tradycją.
W lesie na granicy Trzetrzewiny i Wysokiego, w miejscu, gdzie 27 czerwca 1940 sądeckie gestapo w jednej z największych egzekucji na Ziemi Sądeckiej, zamordowało 93 Polaków, głównie tych, których schwytano przy próbie przekroczenia południowej granicy w drodze do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, spotkało się blisko 200 osób by oddać hołd i pomodlić się za tych, którzy już na początku II wojny światowej przelali krew za wolność Ojczyzny.

Uroczystość rozpoczęła się od przejazdu konnego orszaku spod kościoła w Trzetrzewinie na miejsce straceń, gdzie młodzież zaprezentowała krótki program artystyczny. Organizatorzy oraz obecni na uroczystości posłowie na Sejm RP, Barbara Bartuś i Arkadiusz Mularczyk wygłosili okolicznościowe przemówienie. Modlitwę w intencji rozstrzelanych poprowadził proboszcz parafii w Trzetrzewinie ksiądz Edward Mikoś, zaś wartę honorową wystawili funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Uroczystość zorganizowali: Stowarzyszenie Banderia Konna „ISKRA” Dolina Dunajca oraz Stowarzyszenie LGD Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej przy wsparciu Urzędu Gminy w Chełmcu i Parafia Trzetrzewina p.w. Matki Bożej Pocieszenia.

Zdjęcia i tekst: Sylwester Adamczyk

Klub Gazety Polskiej im. Jana Olszewskiego

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress