Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ im. J. Olszewskiego | Bieg Tropem Wilczym


Po raz kolejny nasi klubowicze wzięli udział w Biegu Tropem Wilczym. W tym roku była to już X edycja. Biegaliśmy w hołdzie dla Żołnierzy Wyklętych w Przyszowej koło Nowego Sącza. Po biegu udaliśmy się na pobliski cmentarz na grób Genowefy Kroczek ps. „Lotte”.
Genowefa Kroczek „Lotte” (1919-1945), nazywana limanowską „Inką”, w latach 30. XX wieku była związana z ruchem ludowym. Należała do Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”. Jej marzenia o pracy pielęgniarki przerwał wybuch wojny. W 1941 r. zaczęła działać w konspiracyjnych strukturach Stronnictwa Ludowego „Roch”, przyjmując pseudonim „Lotte”. Została członkinią Powiatowego Kierownictwa Ludowego Związku Kobiet, stając na czele Zielonego Krzyża (służby sanitarnej ludowców) na terenie przedwojennego powiatu limanowskiego. Była sanitariuszką oddziału Ludowej Straży Bezpieczeństwa, dowodzonego przez Wojciecha Dębskiego „Bicza”.
Tak jak reszta oddziału w styczniu 1945 r. ujawniła się przed nowymi władzami. Kilka miesięcy później została aresztowana przez UB. Bezpieka chciała w ten sposób dotrzeć do jej narzeczonego, Teofila Górki ps. „Dywan”, ukrywającego się dowódcy konspiracyjnego oddziału. 9 maja 1945 r. grupie „Dywana” udało się oswobodzić z limanowskiego aresztu PUBP kilkanaście osób związanych z podziemiem, w tym Genowefę Kroczek.
14 maja 1945 r. obława UB natrafiła na ukrywających się partyzantów. Podczas walki Kroczkówna została ranna. Strzałem w głowę dobił ją Tadeusz Lecyń, dawny towarzysz z oddziału „Bicza”, którego wcześniej pielęgnowała w konspiracyjnym szpitalu a który przeszedł na stronę komunistów działając w UB. Tego samego roku partyzanci poakowskiego podziemia wykonali na Lecyniu wyrok śmierci.
Cześć i chwała bohaterom.

Klub „Gazety Polskiej” Nowy Sącz im. Jana Olszewskiego

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress