Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ im. J. Olszewskiego | Pogrzeb bohaterów – Żołnierzy Wyklętych


Delegacja naszego klubu uczestniczyła w Krakowie w uroczystości pogrzebowej żołnierzy podziemia niepodległościowego: Eugeniusza Gałata „Wiktora”, Władysława Migdała „Ordona” i Leona Zagaty „Złoma”. Ich szczątki odnaleziono podczas prac poszukiwawczych IPN w 2019 r.
Żołnierze Ci walczyli o niepodległy byt państwa polskiego w szeregach NSZ w oddziale „Salwy” kpt. Jana Dubaniowskiego oraz w „Wiarusach”, oddziale powstałym po śmierci „Ognia”. Oddziały te operowały na terenie powiatów nowotarskiego, nowosądeckiego, limanowskiego.

Na czele licznej delegacji Instytutu Pamięci Narodowej stał zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. W wystąpieniu mówił o tym, że wolna Polska pamięta o swoich obrońcach, zamordowanych przez komunistyczny reżim, a dziś ważna misja IPN wyraża się w prostych słowach: „Powracamy po swoich”.

Przed nabożeństwem w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Rakowickiej wicewojewoda Ryszard Pagacz wręczył przedstawicielom rodzin partyzantów Krzyże Niepodległości, przyznane przez prezydenta RP. Obecna była również siostra kpt. Dubaniowskiego ps. „Salwa”
Po mszy świętej kondukt pogrzebowy przeszedł na cmentarz Rakowicki. Szczątki bohaterów spoczęły na nowej kwaterze, wybudowanej w 2021 r. przez IPN we współpracy z wojewodą małopolskim, ZCK i UMK. To miejsce przeznaczone dla żołnierzy podziemia niepodległościowego, poległych w walce z okupantami niemieckim i sowieckim lub zamordowanych w akcjach represyjnych oraz w wyniku innych zbrodni.

Prezydent RP oraz premier przesłali wieńce na groby partyzantów. Członkowie naszego klubu na czele z przewodniczącym Tomaszem Baliczkiem złożyli kwiaty i znicze na grobach naszych bohaterów.

Kluby Gazety Polskiej Nowy Sącz im. Jana Olszewskiego

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress