Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ im. Jana Olszewskiego | Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu


„Chcieli nas zakopać! Nie wiedzieli że jesteśmy ziarnem…”.

Liczna grupa klubowiczów Gazety Polskiej z Nowego Sącza na czele z przewodniczącym Tomaszem Baliczkiem wzięła udział w odsłonięciu największego w Polsce Pomnika Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych w Mielcu.

Na pomniku znajduje się 12 figur żołnierzy powstania antykomunistycznego, bohaterów regionalnych i postaci ikonicznych z całej Polski. W Trójce Niezłomnych zostały zainstalowane figury przedstawiające:

– mjr Hieronima Dekutowskiego ,,Zapora”
– chor Wojciecha Lisa ,, Mściciel”
– płk Aleksandra Rusina ,, Rusal”

w korowodzie cieni znajduje się:

– ppłk Łukasz Ciepliński ,, Pług”
– Janina Przysieżniak ,, Jaga”
– ppor Leon Wanatowicz ,, Boruta”
– rtm Witold Pilecki  ,, Witold”
– ks Władysław Gurgacz ,,Sem”
– mjr Walerian Tumanowicz ,, Jagra”
– gen. bryg. August Emil Fieldorf ,, Nil”
– mjr Dragan Sotirović ,, Draża”
– ppor Anatol Radziwonik ,, Olech „

Nad całością góruje polski orzeł z oderwanym skrzydłem, symbolizując utratę elit Rzeczypospolitej.

W centralnym punkcie monumentu znajduje się ryngraf z Matką Boską, która towarzyszyła Żołnierzom Wyklętym aż do śmierci. Całość dopełniają trzy reliefy odlane z brązu, przedstawiające logotypy największych organizacji niepodległościowych: Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, który poświęcił pomnik.

Honorowymi gośćmi wydarzenia byli weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej, którzy odsłonili pomnik. Wicepremier i minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w trakcie odsłonięcia przypomniał, że czyn żołnierzy wyklętych był heroiczny, ponieważ oddali oni życie za ojczyznę, a zarazem tragiczny, bo przez wiele lat pamięć o nich była zakłamywana. Jednak przetrwała, a ten pomnik ma na celu przywrócić godną pamięć o żołnierzach podziemia antykomunistycznego.

Odsłonięcia figury ks. Gurgacza dokonał nasz klubowy kolega Jerzy Basiaga, prezes fundacji „Osądź mnie Boże”

Inicjatorem powstania pomnika było Stowarzyszenie Prawda i Pamięć oraz Stowarzyszenie Społeczno Edukacyjne ‘Orzeł Biały Strzelec’. Jedną z najbardziej zaangażowanych osób w powstawanie monumentu był Romuald Rzeszutek.

Całość uroczystości dopełnił spektakl artystyczny i koncerty patriotyczne w wykonaniu m. in. Pawła Piekarczyka, Norberta ‘Smoły’ Smolińskiego z Dziecięcą Ferajną, Andrzeja Kołakowskiego, Barbary Górczewskiej z Leszkiem Czajkowskim, rapera Tadka czy zespołu FORTECA.

Zdjęcia i tekst: Tomasz Baliczek, Józef Horowski

KLUB GAZETY POLSKIEJ NOWY SĄCZ im. Jana Olszewskiego