Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ im. Jana Olszewskiego | Zmarł major Zbigniew Obtułowicz przyjaciel naszego klubu


27 grudnia 2021 r. kolejna duża strata dla naszego miasta. Na wieczną wartę odszedł major Zbigniew Obtułowicz pseudonim „Sarat”. Urodził się w Nowym Sączu 2 stycznia 1929 r. W czasie okupacji w latach 1942-1944 przewoził pocztę kurierską na trasie Nowy Sącz-Kraków. Po wojnie podjął naukę w Gimnazjum i Liceum Handlowym w Nowym Sączu, gdzie pośród patriotycznej młodzieży powstały struktury konspiracyjnej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. W sierpniu 1948 został aresztowany przez UB w Nowym Sączu za działalność w PPAN, rozpoznany przez UB jako członek placówki PPAN „Nowy Sącz Miasto”. Został skazany przez sąd wojskowy w Krakowie na 8 lat więzienia. Zwolniony w lipcu w 1954 r. na mocy amnestii – po 6 latach w tym 2 latach ciężkiej pracy w kopalni węgla Milowice w Sosnowcu. Był aktywny w środowisku byłych partyzantów PPAN. Był współorganizatorem budowy obelisku poświęconego ks. Gurgaczowi i żołnierzom PPAN na Hali Łabowskiej. Obelisk został uroczyście poświęcony w 2000 r. gdzie są organizowane msze święte. Był Zastępcą Przewodniczącego Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (zał. 1989 w Krakowie) i od 2005 r. Prezesem Oddziału w Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Sączu. Wraz z pocztem sztandarowym asystował podczas uroczystości odsłonięcia 14 września 2019 r. na ścianie budynku dawnego sądu przy ul. Senackiej 3 w Krakowie tablicy upamiętniającej ks. Władysława Gurgacza, kapelana oddziału „Żandarmeria” PPAN oraz Stefana Balickiego i Stanisława Szajny. Uczestnik Mszy św. na Hali Łabowskiej, gdzie podczas uroczystości w 2017 r. został awansowany do stopnia majora. Został wtedy również uhonorowany medalem „Za zasługi dla obronności kraju”. Był odznaczany wcześniej wielokrotnie za zasługi i działalność patriotyczną.
Pan major spotykał się z naszymi klubowiczami i dzielił się swoją historią i przeżyciami. Zapamiętamy go jako wielkiego patriotę i działacza niepodległościowego.
Cześć Jego pamięci!

Klub Gazety Polskiej im. Jana Olszewskiego

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress