Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ im. W. Gurgacza SJ | Węgierski historyk Imre Molnár na spotkaniu klubowym


24 września 2022 roku gościem naszego Klubu był węgierski historyk, były dyplomata i wielki przyjaciel Polski Imre Molnár. Imre przyjechał na Sądecczyznę jako gość odbywających się w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” Rekolekcji Filmowych poświęconych Jánosowi Esterházyemu, którego jest biografem. W wizycie towarzyszyła Mu żona Monika, która kieruje Domem Polskim w Budapeszcie.

Dzień rozpoczął się od spotkania w biurze posła Patryka Wichra z Leszkiem Zakrzewskim Prezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Nowy Sącz. Rozmawialiśmy o wspólnych planach uhonorowania Sługi Bożego Jánosa Esterházego w naszym mieście. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie, niewątpliwej atrakcji Nowego Sącza, Miasteczka Galicyjskiego. Akurat tego dnia realizowany był tam, interesujący dla historyka, projekt krakowskiego oddziału IPN: „Z miłości do Polski. Armia Krajowa” (https://krakow.ipn.gov.pl).

Następnie odbyło się spotkanie z członkami naszego Klubu „Gazety Polskiej”. W miłej atmosferze przy cieście i kawie rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji Węgier w kontekście wojny na Ukrainie (10 milionowe Węgry przyjęły 1,5 miliona uchodźców) ale też o koronowaniu Matki Boskiej na Panią Węgier. Imre opowiadał jak w latach 80. Węgrzy (nie tylko katolicy) brali udział w pielgrzymkach do Częstochowy bo w porównaniu z Ich krajem, czuli się u nas wolnymi ludźmi. Tak właśnie poznał swoją żonę.

Najważniejszym punktem programu było jednak wyświetlenie dokumentalnego filmu „Droga Krzyżowa Janosa Esterhazyego” i spotkanie z jego twórcami. Obecny był reżyser Artur Janicki i producentka Agnieszka Sznajder-Leśniak, którzy opowiedzieli jak film powstał i odpowiadali na pytania widzów.

Spotkanie to utwierdziło w nas opinię, że wspólnie z Węgrami ponosimy odpowiedzialność za powrót Europy do życia zgodnego z chrześcijańskimi zasadami. Na zakończenie spotkania Imre podpisywał swoją książkę „Naszym znakiem jest krzyż – Sługa Boży János Esterházy życie i męczeństwo”. Lengyel, magyar – két jó barát!

Dariusz Mroczek

 KLUB GAZETY POLSKIEJ NOWY SĄCZ IM. KS. WŁADYSŁAWA GURGACZA SJ

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress