Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ | Lotte bohaterska sanitariuszka


W Przyszowej w powiecie limanowskim, odbył się premierowy pokaz filmu „Lotte”, opowiadającego o losach Genowefy Kroczkówny bohaterskiej sanitariuszki z oddziału Ludowej Straży Bezpieczeństwa Wojciecha Dębskiego „Bicza”.
Genowefa Kroczek „Lotte” (1919-1945), nazywana limanowską „Inką”, w latach 30. XX wieku była związana z ruchem ludowym. Należała do Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”. Jej marzenia o pracy pielęgniarki przerwał wybuch wojny. W 1941 r. zaczęła działać w konspiracyjnych strukturach Stronnictwa Ludowego „Roch”, przyjmując pseudonim „Lotte”. Została członkinią Powiatowego Kierownictwa Ludowego Związku Kobiet, stając na czele Zielonego Krzyża (służby sanitarnej ludowców) na terenie przedwojennego powiatu limanowskiego. Była sanitariuszką oddziału Ludowej Straży Bezpieczeństwa, dowodzonego przez Wojciecha Dębskiego „Bicza”.
Tak jak reszta oddziału w styczniu 1945 r. ujawniła się przed nowymi władzami. Kilka miesięcy później została aresztowana przez UB. Bezpieka chciała w ten sposób dotrzeć do jej narzeczonego, Teofila Górki ps. „Dywan”, ukrywającego się dowódcy konspiracyjnego oddziału. 9 maja 1945 r. grupie „Dywana” udało się oswobodzić z limanowskiego aresztu PUBP kilkanaście osób związanych z podziemiem, w tym Genowefę Kroczek.
14 maja 1945 r. obława UB natrafiła na ukrywających się partyzantów. Podczas walki Kroczkówna została ranna. Strzałem w głowę dobił ją Tadeusz Lecyń, dawny towarzysz z oddziału „Bicza”, który przeszedł na stronę komunistów. Tego samego roku partyzanci poakowskiego podziemia wykonali na Lecyniu wyrok śmierci. 1 marca 2020 r. na cmentarzu parafialnym w Przyszowej skąd pochodziła Genowefa Kroczek „Lotte”, odsłonięto pomnik nagrobny ufundowany przez krakowski IPN.
W spotkaniu uczestniczył przewodniczący klubu Gazety Polskiej Tomasz Baliczek, aktorzy, historycy, osoby zaangażowane w produkcję filmu, rekonstruktorzy z SRH 1PSP AK, rodzina „Lotte”, samorządowcy i parlamentarzyści. Obecny był także Tadeusz Dębski „Zając”, syn dowódcy oddziału, w którym służyła Kroczkówna, a zarazem jeden z łączników i partyzantów. Krakowski IPN reprezentował Michał Masłowski.
Film wyprodukowała Salezjańska Wytwórnia Filmowa Art.43 przy współpracy IPN. Konsultantami byli dr Dawid Golik i Michał Masłowski. Zwiastun:

Klub Gazety Polskiej Nowy Sącz

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress