Tekst alternatywny

NOWY SĄCZ | Nowy Sącz pamięta o imieninach Marszałka Józefa Piłsudskiego.


Nowy Sącz pamięta o imieninach Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przedstawiciel Klubu Gazety Polskiej Jarosław Jakubowski z Prezydentem Ludomirem Handzlem złożyli kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego Honorowego Mieszkańca Miasta.

Obchody imienin to tradycja, przywrócona przez Prezydenta Nowego Sącza dwa lata temu. Wówczas imieniny Marszałka były obchodzone w Nowym Sączu po raz pierwszy od 80 lat. Dzień ten, już w dwudziestoleciu międzywojennym stał się okazją nie tylko do składania tradycyjnych życzeń, ale również do wyrażania wdzięczności Naczelnemu Wodzowi i Naczelnikowi Państwa, który wskrzesił niepodległość Rzeczypospolitej.Początki wydarzenia sięgają czasów legionowych, aż do roku 1915, gdy w Grudzynach koło Jędrzejowa przedstawiciele korpusu oficerskiego I Brygady Legionów przekazali Komendantowi złoty zegarek z okolicznościowym napisem.

Już w 1918 roku do osadzonego w magdeburskiej twierdzy Piłsudskiego napłynęło kilka tysięcy kartek i listów z życzeniami (przekazanych po uwolnieniu), a podczas pierwszych imienin w wolnej Polsce Belweder był wręcz szturmowany przez chcących osobiście złożyć życzenia Naczelnikowi Państwa.

Tak już pozostało i dzień 19 marca stał się ogólnonarodowym świętem Józefa Piłsudskiego, obchodzonym w różnych formach jako dowód wdzięczności za Niepodległość przez cały okres II Rzeczypospolitej, również w Nowym Sączu organizowano okolicznościowe msze święte i uroczyste pochody. Do tej tradycji obecnie wróciliśmy dzięki wsparciu i pomocy Urzędu Miasta.

Relacja: Tomasz Baliczek
Klub Gazety Polskiej Nowy Sącz

https://albicla.com/KlubGazetyPolskiejNowySacz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress