Tekst alternatywny

Nowy Sącz: Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Członkowie Sekcji „S” Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu rozpoczęli obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych od udziału w uroczystościach zorganizowanych 27.02.2020 r. przez Szkołę Podstawową w Maciejowej gmina Łabowa powiat nowosądecki. Najpierw dzieci zapaliły znicze a dorośli złożyli kwiaty pod pomnikiem ufundowanym przez mieszkańców gminy (w tym obecnych na uroczystości Wiesława Pióro i Jakuba Klimczaka) w hołdzie poległym i pomordowanym żołnierzom Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej oddziału partyzanckiego „Żandarmeria” działającego w Beskidzie Sądeckim w latach 1947 – 1949. Następnie wszyscy udali się do budynku szkolnego gdzie przy wejściu prezentowane są zdjęcia najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych. Dowódcą i założycielem oddziału „Żandarmeria” był Stanisław Pióro ps. „Emir”. Na uroczystości reprezentował Go wnuk Jego brata pan Wiesław Pióro (na zdjęciu widać podobieństwo). Kolejnym punktem obchodów była akademia przygotowana przez uczniów. Najpierw odśpiewano hymn a następnie uczniowie recytowali wiersze patriotyczne a na zakończenie programu artystycznego wykonali piosenkę Jana Pietrzaka „Taki kraj”. Po występie uczniowie wysłuchali pogadanki przygotowanej przez sympatyka naszego Klubu Jerzego Basiagę Prezesa Fundacji „Osądź mnie Boże …” im. ks. Władysława Gurgacza TJ na temat oddziału partyzanckiego „Żandarmeria”. Patron Fundacji „Osądź mnie Boże …” był kapelanem oddziału. Został On aresztowany w 1949 r. i zamordowany w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. W tym roku prof. Szwagrzykowi udało się odnaleźć i zidentyfikować szczątki ks. Gurgacza. Na 14.09.2020 r. zaplanowany jest uroczysty pogrzeb księdza na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Fundacja „Osądź mnie Boże …” najbardziej jest znana z organizowania patriotycznych Mszy Św. na Hali Łabowskiej w każdą pierwszą sobotę września. Msze te gromadzą co roku kilkuset mieszkańców naszego regionu a także licznych gości z całej Polski. Sądecczyzna jest dumna ze swoich niezłomnych Żołnierzy Wyklętych a wiedza o Nich przekazywana jest najmłodszym pokoleniom. Chwała bohaterom! Dariusz Mroczek”

Klub Gazety Polskiej Nowy Sącz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress