Tekst alternatywny

Obchody dnia Konstytucji 3 Maja w Waszyngtonie

Obchody święta Konstytucji 3 Maja odbyły się w Waszyngtonie, stolicy Stanów Zjednoczonych, za sprawą ambasadora Polski, Piotra Wilczka, który był gospodarzem oficjalnego przyjęcia z tej okazji w Rezydencji Ambasadora RP.

Wydarzenie było skierowane do społeczności amerykańskiej i polskiej, a zwłaszcza do przedstawicieli dyplomacji i rządu Stanów Zjednoczonych, elit opiniotwórczych oraz placówek dyplomatycznych innych państw. Było to wydarzenie, które wpisuje się w politykę dyplomatyczną nowych przedstawicieli Polski w USA i służy umacnianiu wzajemnych stosunków między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Są to istotne inicjatywy w czasie, gdy Polska staje się strategicznym krajem NATO, a nowa administracja USA jest otwarta na zacieśnienie współpracy.

Wśród gości reprezentujących Polskę, oprócz ambasadora Wilczka, byli między innymi konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, attaché MON gen. Cezary Wiśniewski, senatorowie Anna Maria Anders i Adam Bielan. Obecni byli także przedstawiciele organizacji polonijnych, w tym reprezentanci Klubów Gazety Polskiej w USA. Spośród gości reprezentujących Stany Zjednoczone i placówki innych krajów należy wymienić ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, Paul Jones, ambasadorów Ukrainy i Litwy, amerykańskich senatorów i kongresmanów, a także dyplomatów USA, którzy obecnie lub w najbliższym czasie obejmą stanowiska w Polsce.

Oficjalną część wydarzenia otworzył ambasador Wilczek, mówiąc o Konstytucji 3 Maja jako o punkcie w historii Polski, który zaszczepił wartości niepodległościowe, co miało ogromne znaczenie w walce o niepodległość. Podkreślił, że wtedy Polska była osamotniona, a dzisiaj ceni sobie wypracowany sojusz ze Stanami Zjednoczonymi i nową rolę w sojuszu NATO, który zasadniczo poprawia geopolityczną pozycję i bezpieczeństwo Polski. W podobnym tonie wystąpiła senator Anna Anders. Warte odnotowania są wystąpienia amerykańskich polityków podczas oficjalnej części. Senator Roy Blunt ze stanu Missouri mówił o rosnącym znaczeniu partnerstwa obu państw w ramach stacjonowania amerykańskich wojsk w Polsce. Wspomniał o uznaniu z jakim Ameryka patrzy na Polskę, biorąc pod uwagę Polską historię walki o niepodległość, od zaborów po czasy komunistycznego reżimu. Nadmienił, że sama Warszawa, gdzie każdy budynek musiał być odbudowany po wojnie, jest świadectwem ogromnej ceni, jaką Polacy przywiązywali do wolności. Głos zabrała również członkini Izby Reprezentantów USA Marcy Kaptur zasiadająca w komisji ds. obronności, która, wspominając niedawne rozmowy z ministrem Antonim Macierewiczem, dziękowała Polsce za zaangażowanie w bezpieczeństwo całego swego regionu. Podczas wydarzenia wręczono także odznaczenia od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Niestety, również w Waszyngtonie nie zabrakło szkalującego akcentu ze strony polskiej opozycji totalnej, która próbowała wykorzystać nawet to narodowe święto do podważania polskiego rządu i polskiej racji stanu. Przed rezydencją ambasadora znalazły się osoby, które próbowały rozdawać nadchodzącym gościom ulotki, które odsyłały do stron internetowych KODu, a wyliczały rzekome podważanie praw kobiet w Polsce, wzrost skrajnego nacjonalizmu, zamach na państwo prawa i podobne niedorzeczne oskarżenia.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress