Tekst alternatywny

Obchody „Roku Cichociemnych” w Gliwicach, 22 i 27 kwietnia

Obchody „Roku Cichociemnych” w Gliwicach

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uczcił pamięć żołnierzy „Cichociemnych” – Spadochroniarzy Armii Krajowej uchwalając, że rok 2016 jest „Rokiem Cichociemnych”. Przewodnicząca Gliwickiego Klubu Gazety Polskiej, córka Cichociemnego, zainicjowała obchody ich pamięci dla młodzieży w Myślenicach i Gliwicach.

22 kwietnia, w Myślenicach, kończy się miesięczny program zaznajamiania młodzieży z historią Cichociemnych. W tym dniu odbędą się zawody sprawnościowe, pokazy sprzętu Wojsk Specjalnych, a na zakończenie uroczysta Msza św. /o godz.12:00/ i odsłonięcie, w budynku Gimnazjum nr 1, tablicy pamięci Cichociemnych: Bolesława Polańczyka ps. „Kryształ” i Antoniego Żychiewicza ps. „Przerwa”.

 

27 kwietnia, o godz.11:00,w Centrum Edukacyjnym im. Św. Jana Pawła II w Gliwicach /obok Katedry/, młodzież szkolna zapozna się z sylwetkami 6 „Cichociemnych”, których życiorysy związały się z Gliwicami. Będą mogli zadawać pytania Aleksandrowi Tarnawskiemu ps. „Upłaz”, ostatniemu, „Cichociemnemu, który sam może się zaprezentować. O dwóch opowiadać będą wnuczki bohaterów. W programie jest pokaz sprzętu Wojsk Specjalnych, film o kontynuacji sprawności „Cichociemnych” i pantomima przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach. Organizatorzy to Jednostka Wojskowa AGAT, Wojskowa Komenda Uzupełnień i Gliwicki Klub Gazety Polskiej. Zapraszamy.

 6 Cichociemnych, wg kolejności skoków, to: Leszek Ratajski ps. „Żal”; Antoni Żychiewicz ps. „Przerwa”; Bolesław Polończyk ps. „Kryształ”; Edward Kiwer ps. „Biegaj”; Bogusław Wolniak ps. „Mięta” i  Aleksander Tarnawski ps. „Upłaz”.

J.Ś.

——————

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress