Tekst alternatywny

Oleckie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Oleckie obchody Narodowego Święta Niepodległości

W tym roku oleckie obchody Święta Odrodzenia Polski rozpoczęły się wyjątkowym koncertem w sali widowiskowej ROK „Mazury Garbate” w Olecku. 10 listopada br. olecczanie mieli okazję obejrzeć wspaniały program artystyczny, przygotowany przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum Publicznego nr 2 w Olecku im. Mikołaja Kopernika. Jego reżyserem była nauczycielka Anna Kaczor.

W programie tym przedstawiono bardzo oryginalnie dzieje Polski od czasu rozbiorów po odzyskanie niepodległości, symbolicznie ustalone na dzień 11 listopada 1918 roku, kiedy to władza trafiła w ręce Naczelnika Państwa Polskiego Józefa Piłsudskiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił do gości koncertu burmistrz Olecka Wacław Olszewski.

W dniu święta narodowego, 11 listopada obchody rozpoczęły się tradycyjnie mszą św.w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele pw. NMP Królowej Polski z udziałem pocztów sztandarowych szkół, NSZZ „Solidarność”, Związku Sybiraków, harcerzy, policji i straży pożarnej. Po jej zakończeniu tradycyjnie udano się pod miejsca pamięci narodowej: tablicę katyńską, krzyż AK, pomnik papieża Jana Pawła I oraz pomnik miejski. Delegacje samorządu gminnego i powiatowego, szkół, organizacji społecznych zapaliły tam znicze, złożyły wiązanki kwiatów i modliły się za tych, którzy oddali swoje życie, żeby Polska mogła odzyskać niepodległość po 123 latach niewoli w rozbiorach. Miałem przyjemność złożyć kwiaty pod pomnikiem papieża Jana Pawła II w imieniu posła VIII kadencji Sejmu RP Jerzego Antoniego Gosiewskiego.

Przy pomniku miejskim okolicznościową mowę wygłosił włodarz grodu nad Legą Wacław Olszewski. Oleckie uroczystości uświetniła miejska orkiestra dęta oraz kompania honorowa gołdapskiego pułku artylerii przeciwlotniczej, która oddała salwę honorową.

Następnego dnia w sali widowiskowej ROK-u „MG” odbył się koncert finalistów XI Przeglądu Pieśni Patriotycznej, którego pomysłodawcą jest burmistrz W. Olszewski. Jak co roku jury w składzie: Elżbieta Rzepecka, Jadwiga Malinowska i Radosław Skrodzki oceniło prezentacje wokalne solistów, duetów i zespołów z oleckich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów publicznych z terenu gminy Olecko. Najlepsi wykonawcy mogli zaprezentować się w pieśniach patriotycznych przed olecką widownią. Ich występy, a szczególnie maluchów z przedszkoli, były słuchane z wielką uwagą i nagradzane gromkimi brawami przez publiczność.

14 listopada na trasach biegowych wokół Jeziora Sedraneckiego odbyły się biegi I II Crossu Niepodległości, w którym licznie brali udział biegacze – amatorzy tego sportu.

Dariusz Josiewicz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress