Tekst alternatywny

Orszak Trzech Króli w Tczewie

Orszak Trzech Króli w Tczewie

Orszak Trzech Króli w Święto Objawienia Pańskiego w mroźny dzień przemaszerował ulicami Tczewa. Jego uczestnicy nie przestraszyli się ani mrozu, ani śniegu z sercami pełnych nadziei i miłości. Dzięki zaangażowaniu organizatorów uroczystości przebiegły bardzo sprawnie. Wzięło w nim udział ponad dwa tysiące osób, które radośnie uczestniczyły w Święcie Objawienia Pańskiego. Orszaki, dwory, rycerze, chorążowie oraz wierni ze śpiewem kolęd na ustach, grający na instrumentach, przebrani i radośni – wyruszyły z trzech miejsc. Królowie po przybyciu do stajenki na Kanonce – oddali Jezusowi pokłon i złożyli dary: złoto, symbol władzy królewskiej, kadzidło, symbol boskości i  mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci. Orędzie wygłosił ks. infułat Stanisław Grunt w imieniu Biskupa Pelplińskiego, nieobecnego z powodu choroby.  Ks. Infulat, protonotariusz  apostolski, przekazał serdeczne życzenia od Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny. Usłyszeliśmy też piękne słowa o miłości, szczególnie o miłości w rodzinie, o braterstwie wśród ludzi o szacunku wzajemnym. Podziękował też wszystkim mieszkańcom naszego grodu za przybycie, utożsamianie się z chrześcijańskim duchem jedności. Były też życzenia starosty tczewskiego pełne ciepła o tradycji, historycznych uwarunkowaniach i zaangażowaniu tczewskiego społeczeństwa. Podziękowania inicjatora tczewskiego Orszaku skierowane były do mieszkańców za przybycie w ten mroźny czas, a szczególnie dla wszystkich organizacji i ludzi dobrej woli, którzy zaangażowali się i zorganizowali ten czwarty już tczewski Orszak.

Przybyłym – rozdawano śpiewniki z kolędami, aby wspólnym śpiewem mogli uczestniczyć w pokłonie Dzieciątku i Świętej Rodzinie. Na wszystkich czekała gorąca kawa, herbata, jabłka i mnóstwo ciast i słodyczy.

Każdy uczestnik Orszaku mógł otrzymać certyfikat przejścia trasy królewskiej z pieczęciami trzech króli. A rodziny przebrane i godnie uczestniczące w Orszaku mogły uzyskać duży imienny certyfikat z podpisami patronów.

Dynamicznym prowadzeniem ks. Piotr Pruski zachęcał do wspólnego śpiewu kolęd, do gorącego poczęstunku, do wspólnej zabawy.

Mając na uwadze godne i rodzinne przygotowanie się do święta Epifanii, wspólne przeżywanie w rodzinnym gronie organizatorzy ogłosili konkursy z nagrodami: na najlepszą własnoręcznie wykonaną koronę, na pracę plastyczną o tematyce trzech króli oraz na godne przebranie rodziny.

Patronat nad tym wydarzeniem objął J.E. Biskup Pelpliński – Ryszard Kasyna, Starosta Tczewski – Tadeusz Dzwonkowski, Prezydent Tczewa – Mirosław Pobłocki oraz Wielki Kanclerz Orderu Świętego Stanisława – Stefan Kukowski.

Orszak od czterech lat jest współorganizowany przez Klub Gazety Polskiej w Tczewie. I tak, inicjatorem, głównym koordynatorem i darczyńcą jest Stefan Kukowski. Każdego roku królem jest zasłużony członek naszego Klubu ( w tym roku był Stanisław Smoliński). Organizatorem tego skrzydła Orszaku jest zawsze Klub GP – wyrusza z nami od 1,5 tysiąca do 2 tysięcy mieszkańców. W miejscu spotkania wydajemy każdemu uczestnikowi darmowy śpiewnik i certyfikat udziału w Orszaku. Organizujemy zawsze miejsce spotkania trzech skrzydeł orszakowych i budujemy scenografię, którą zawiaduje Andrzej Zblewski. W naszej pieczy jest również wydawanie gorącej kawy i herbaty oraz  ciast i słodyczy dla kilku tysięcy uczestników, za co odpowiada Halina Cybulska.

Mając na uwadze godne i rodzinne przygotowanie się do święta Epifanii, wspólne przeżywanie w rodzinnym gronie ogłosiliśmy konkursy z nagrodami: na najlepszą własnoręcznie wykonaną koronę, na pracę plastyczną o tematyce trzech króli oraz na godne przebranie rodziny z wysokimi nagrodami pieniężnymi. Za konkurs odpowiadała Anna Bubka. Pierwsze miejsce za koronę nagrodę odebrała Katarzyna Studena, za strój odebrała rodzina Elżbiety i Wiesława Michalaków. Rodzina ta za wieloletnią działalność społeczną i charytatywną została odznaczona Medalem 250. lecia Orderu Świętego Stanisława, który wręczył Wielki Kanclerz Światowego Orderu Stefan Kukowski.

Każdy zasłużony w tworzenie Orszaku otrzymał specjalne podziękowanie osobiście podpisane przez JE ks. Biskupa Ryszarda Kasynę i trzech pozostałych patronów.

Klub GP w Tczewie

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress