Tekst alternatywny

Oslo – Uroczystości z okazji 75 rocznicy zwycięskich walk Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich

Oslo – Uroczystości z okazji 75 rocznicy zwycięskich walk Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich

“Våre allierte, vår sikkerhet” (Nasi alianci, nasze bezpieczeństwo) – pod takim hasłem odbywały się w Narwiku obchody 75 rocznicy zdobycia miasta i portu przez połączone siły angielsko-francusko-polskie, przy współudziale żołnierzy norweskich.

Klub Gazety Polskiej w Oslo uczestniczył w uroczystościach z okazji 75 rocznicy zwycięskich walk Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich w oddalonym o 1450 km od Oslo, Narviku. Bitwa pod Narvikiem była pierwszym zwycięstwem polskich żołnierzy, od zakończenia walk obronnych w 1939 roku.

 W walkach brały udział wojska angielskie i francuskie, które po niepowodzeniach wycofały się. W dniach 27- 28 maja żołnierze Brygady Strzelców Podhalańskich pod dowództwem generała Szyszko-Bohusza pokonały Niemców.

Na tegoroczne uroczystości przyjechały delegacje Francji, Anglii i największa z Polski, na czele, której stała minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska. W delegacji była Kompania Honorowa Wojska Polskiego, weterani z Brygady Podhalańskiej i Harcerze z hufca Poznańskiego im. gen. Maczka, którego 1 Dywizja Pancerna, powstała z żołnierzy walczących pod Narvikiem, było też kilku posłów z Sejmu.

Z Oslo był Pan Ambasador Stefan Czmur i Attaché Ambasady Kapitan Wiesław Szczepanik, który z polskiej strony, te uroczystości organizował. 27 maja odbyła się pierwsza ceremonia na polskim cmentarzu w Hakvik, były odegrane hymny, norweski i polski, złożenie wieńców i apel poległych. Wieczorem była uroczysta kolacja z delegacjami Polski, Norwegii, Francji, Anglii i Niemiec. Gościem honorowym był następca do tronu norweskiego Książe Hakon. Drugim ważnym gościem był 94 letni kombatant, major Otto Hulacki z Anglii. W następnym dniu zrzucono wieńce w miejscach gdzie były zatopione okręty w czasie tamtych walk. Nasz Klub Gazety Polskiej w Oslo, zaprosił, sfinansował i obwoził ekipę telewizji TRWAM, która przy dużej pomocy telewizji norweskiej, mogła na bieżąco przesyłać swoje komentarze, bezpośrednio do studia w Toruniu. Oprócz norweskiego NRK i TV TRWAM innych telewizji nie było.

Klub Gazety Polskiej w Oslo

Wideo: Radio Maryja

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress