Tekst alternatywny

Ostrożnie z podwyższaniem akcyzy

Ostrożnie z podwyższaniem akcyzy

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie jest około miliarda palaczy papierosów. Wszyscy zdawali sobie sprawę, że wyprodukowanie mniej szkodliwych dla zdrowia papierosów jest ze względów społecznych konieczne.

Warto przypomnieć, że według badań Komisji Europejskiej z 2015 r. w Polsce papierosy pali 33 proc. mężczyzn i 24 proc. kobiet. Badania wykazują, że większość palaczy próbowała rzucić palenie, jednak udaje się to jedynie co piątemu. Co sześć sekund w wyniku chorób związanych z paleniem umiera jeden człowiek, czyli co roku odchodzi ok. 6 mln ludzi. Niejako wychodząc temu naprzeciw, na początku tego roku Ministerstwo Zdrowia zezwoliło na wprowadzenie na rynek polski mniej szkodliwych papierosów, co być może spowoduje, że część z palaczy zmieni swoje przyzwyczajenia i zacznie używać mniej szkodliwych zamienników.

Papierosy elektroniczne na rynku polskim znane są już od wielu lat. Nowością są tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe. Przypomnę, że pod tą tajemniczą nazwą kryje się urządzenie (IQOS) w którym tytoń nie spala się, tylko podgrzewany jest do temperatury 300 st. C, wytwarzając aerozol zawierający nikotynę, który ma średnio o 90–95 proc. mniej szkodliwych substancji – poza nikotyną – niż dym papierosowy. Nie ma dymu ani popiołu, a aerozol ma mniej intensywny zapach niż dym z tradycyjnych papierosów. Urządzenie składa się z niewielkiej ładowarki i grzałki przypominającej długopis, do której wprowadza się wkład z tytoniem wyglądającym jak papieros, jednak o wiele krótszym i zawierającym tytoń specjalnie przetworzony. W trakcie użytkowania palacz zaciąga się tak jak zwykłym papierosem, jednak wdycha tylko aerozol z nikotyną. Prace nad wyprodukowaniem „zdrowszych” papierosów w koncernach tytoniowych trwały od 10 lat, a na badania wydano ponad 3 mld dol.

Tymczasem do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, chodzi o regulacje nowych płynów do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich, a także objęcia tych wyrobów obowiązkiem oznaczania znakami akcyzowymi. Rada Ministrów przyjęła projekt, który spowoduje podwyższenie cen na te wyroby. Projekt jest rozpatrywany w podkomisji ds. systemu podatkowego. Sposób obliczania stawki akcyzy to według zainteresowanych stron niepotrzebna komplikacja, która wymaga dodatkowego zaangażowania zarówno ze strony Ministerstwa Finansów, jak i producentów tych wyrobów. Wszyscy zgadzają się z tym, że rządowy projekt ustawy idzie w dobrym kierunku regulacji oraz monitoringu rynku e-papierosów i wyrobów nowatorskich. Jednak wymaga on kilku drobnych zmian, uwzględniających pozytywne i negatywne doświadczenia państw UE, które te wyroby opodatkowały. Zdecydowanie należałoby obniżyć zaproponowane stawki na e-papierosy do minimum i uprościć stawkę na wyroby nowatorskie. To z kolei zachęci producentów do sumiennego wypełniania obowiązków podatkowych i odprowadzania podatku.

Zbyt wysokie stawki, tak jak zaproponowano w projekcie, mogą spowodować rozwinięcie się szarej strefy obydwu kategorii wyrobów. Płyny do e-papierosów łatwo można przemycić ze względu na prostotę transportu. Wyroby nowatorskie mają znacznie mniejsze opakowania, co też ułatwia przemyt. Dodatkowo niska stawka podatku na te wyroby na Ukrainie oraz brak opodatkowania w Czechach będą zachętą do ich przemytu. A to może być groźne dla ok. 12 tys. polskich plantatorów tytoniu zatrudniających ponad 50 tys. pracowników na terenie całego kraju.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress