Tekst alternatywny

Panel gospodarczy: Nowy ekonomiczny ład, czyli jak zmienia się Polska


Nowy ekonomiczny ład, czyli jak zmienia się Polska
Największe autorytety będą debatować o barierach, wyzwaniach i celach Starego Kontynentu, startupy zawalczą o względy giganta z Doliny Krzemowej, a hologram zagra na żywo z orkiestrą. Wszystko to już od 6 do 8 października podczas Europejskiego Forum Przyszłości na Stadionie Śląskim – nowego wydarzenia w kalendarzu największych imprez społeczno-gospodarczych w Polsce. Bezpłatna rejestracja już trwa na stronie: www.efp-silesia.pl

Podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” odbył się gospodarczy panel dyskusyjny pt. „Nowy ekonomiczny ład, czyli jak zmienia się Polska”. Goście opowiedzieli o dotychczasowych działaniach oraz wyzwaniach dla spółek Skarbu Państwa.

Udział w nim wzięli Dominik Kaczmarski, dyrektor Departamentu Analiz i Sprawozdawczości Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Mateusz Wodejko, wiceprezes Poczty Polskiej. Natomiast online ze zgromadzonymi połączył się Robert Perkowski, wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa

Debatę poprowadził dziennikarz „GP” Jacek Liziniewicz, który na początku zapytał dyrektora Kaczmarskiego o działania resortu w trudnym czasie pandemii. – Czas od powołania Ministerstwa Aktywów Państwowych w listopadzie 2019 roku to czas, w którym obserwowaliśmy dużą zmienność zarówno w gospodarce, jak i w sytuacji społeczno-politycznej. Gdy jednak spojrzymy na twarde dane, to widać, że mimo pandemii  ten okres należy uznać za dobry dla Spółek Skarbu Państwa– podkreślił Dominik Kaczmarski.

– Podstawowym zadaniem resortu jest zwiększanie wartości aktywów, akcji, udziałów w spółkach Skarbu Państwa, które są własnością nas wszystkich – mówił dyrektor. Podał, że od listopada 2019 roku wartość dziewięciu takich spółek wzrosła o ponad jedną czwartą. Przykładami są m.in.: Jastrzębska Spółka Węglowa, (wzrost o 178 proc.), Polimex Mostostal (146 proc.), Tauron (102 proc.), Zakłady Chemiczne Police (94 proc.), KGHM (87 proc.), Alior Bank (55 proc.). Wartość wszystkich spółek z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa notowanych na giełdzie w okresie od utworzenia resortu aktywów do 15 września bieżącego roku wzrosła o prawie 30 mld zł. Dyrektor Dominik Kaczmarski podkreślił, że notowania giełdowe zależą od wielu czynników, jednak bez wątpienia działania ministerstwa mają istotny wpływ na poprawę sytuacji.

– Dzięki sprawnemu zarządzaniu skutecznie zwiększamy wartość spółek – powiedział. Dodał, że okres pandemiczny był wyjątkowo trudny dla całej gospodarki, jednak w 2020 r. spółki Skarbu Państwa zwiększyły swoje inwestycje o prawie 20 proc. – To był rekordowy poziom. Środki, które przez nasze spółki zostały zainwestowane w okresie pandemicznym, obecnie pobudzają rozwój kraju. W zeszłym roku było to blisko 45 mld zł. Jeśli dziś cieszymy się, że polska gospodarka przeszła przez okres pandemii tak łagodnie, miejmy świadomość, że w dużej mierze jest to zasługa właśnie tych rekordowych inwestycji realizowanych przez nasze spółki – mówił dyrektor Kaczmarski. – Dlatego tak ważne jest, by państwo zachowało pewien udział własnościowy w przedsiębiorstwach. W trudnych momentach spółki mogą być pasem transmisyjnym oddziaływania w gospodarce i ratowania jej – podkreślił.

Dogonić zachodnie firmy kurierskie

Jacek Liziniewicz podkreślił, że w czasie pandemii wzrosło znaczenie m.in. zakupów na odległość i w efekcie Poczty Polskiej. Wiceprezes Wodejko przypomniał, że w czasach rządów Platformy Obywatelskiej sytuacja Poczty była bardzo niekorzystna. Ówczesna władza zliberalizowała rynek, ułatwiając ekspansję w Polsce międzynarodowych koncernów, konkurujących z Pocztą. – Jednocześnie ustawą Prawo pocztowe de facto odcięto Pocztę Polską od współfinansowania przez Państwo usług powszechnych, odmiennie od innych poczt w UE – mówił wiceprezes.

Od 2016 roku sytuacja zaczęła się poprawiać. Wzrosły bowiem przychody i zwiększono zatrudnienie. – Realizujemy program inwestycyjny, który powinien umiejscowić Pocztę Polską na równej pozycji do wielkich firm z zagranicy – zapowiedział Mateusz Wodejko. Przypomniał, że za pomocą placówek terenowych, których jest 7,6 tys., realizowane są usługi powszechne, co wynika z obowiązku ustawowego. Drugim obszarem są usługi komercyjne, kurierskie, czyli Pocztex. – Pandemia uderzyła w ten obszar tradycyjny, ale rozwijają się usługi kurierskie, a także cyfrowe, realizowane przy pomocy internetu – podkreślił wiceprezes Wodejko. Te usługi będą szczególnie rozwijane przez Pocztę Polską. W trudnym 2020 roku zainwestowano blisko ćwierć miliarda złotych. – To dużo więcej niż za czasów PO – przypomniał wiceprezes Poczty Polskiej i dodał, że w bieżącym roku i w latach kolejnych inwestowanych będzie po ok. 400 mln zł. Powstaną m.in. nowe sortery i automaty paczkowe. – Chodzi o to, żeby w najmniejszych miejscowościach było obecne państwo polskie – mówił Mateusz Wodejko.

Brama dla gazu ze świata

O sytuacji PGNiG mówił wiceprezes Robert Perkowski. Przypomniał, że w czasie trudnych momentów pandemii spółki wspierały placówki medyczne w walce z koronawirusem. Mówił także o zabezpieczeniu polskiej gospodarki energetycznej. – Zabezpieczyliśmy dostawy paliw gazowych z różnych kierunków – podkreślił Robert Perkowski. Przypomniał o możliwościach jakie stwarza terminal gazu skroplonego (LNG) im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. – To swego rodzaju brama, która umożliwiła nam te dostawy – mówił. Wiceprezes podkreślił, że duże spółki z udziałem Skarbu Państwa mają istotny wpływ m.in. na kondycję jednostek samorządu terytorialnego. To dzięki odprowadzanym przez te spółki daninom, które później trafiają do lokalnych społeczności. – Rzetelnie podchodzimy do realizowania danin publicznych. Tylko w lipcu 2020 roku odprowadziliśmy podatek CIT w wysokości przekraczającej miliard złotych – podkreślił Robert Perkowski. To przekłada się na rozwój i inwestycje wielu społeczności w Polsce.

Wiceprezes przypomniał, że niestety działalność wydobywcza na terenie Polski nie jest wystarczająca dla polskiego zapotrzebowania, jednak lokalne wydobycie jest utrzymywane i rozwijane. Obecnie stanowi jedną piątą rocznego zużycia gazu w Polsce. PGNiG w swojej działalności wykorzystuje szereg nowoczesnych technologii, w tym sztuczną inteligencję. Robert Perkowski przypomniał również, że PGNiG w najcięższym okresie pandemii ogłosiło, iż nie będzie odcinało indywidualnych klientów od gazu, pomimo niezapłaconych rachunków, czego sumiennie przestrzegano.