Tekst alternatywny

Parada Pułaskiego w Filadelfii

Parada Pułaskiego w Filadelfii

W minioną niedzielę, jak nieprzerwanie od osiemdziesięciu pięciu lat, odbyła się w Filadelfii “Parada Pułaskiego”. Jest drugą najstarszą paradą etniczną w tym mieście. Polonia z Filadelfii i pobliskich stanów dumnie uczestniczyła w tym barwnym wydarzeniu które daje szansę Polsko-Amerykańskim parafiom, organizacjom, klubom, zespołom muzycznym oraz tanecznym, i szkołom na zaprezentowanie się. Wydarzenie było transmitowane na żywo do setek tysięcy odbiorców przez stację 6ABC. Gościem honorowym był vice konsul generalny RP z Nowego Jorku, Pan Mateusz Gmura wraz z małżonką. Wśród maszerujących byli również przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, instytucji finansowej która od lat wspiera organizację tej parady jak i wielu innych inicjatyw polonijnych.

Jak co roku, również brały udział w paradzie organizacje patriotyczno – niepodległościowe wchodzące w skład Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego z Filadelfii: Kluby Gazety Polskiej (Nowy Jork, New Jersey, Connecticut), przedstawiciele Kadetów Pułaskiego, (kom. Stanisław Bańkowski ) Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (placówka z Filadelfii – kom. Tadeusz Guzik oraz placówka z Trenton – kom. Stefan Radgowski ), Reduty Dobrego Imienia – USA ( przew. Jacek Szklarski ) oraz Rodzin Radia Maryja. (Adam Stępień ) W tym roku w związku z tym, że Parada Pułaskiego w Nowym Yorku odbyła się w poprzednia niedzielę mogliśmy gościć przedstawicieli różnych organizacji i instytucji z NY i NJ- w tym ZG oraz II Okręg SWAP , który prowadził vice. kom. Antoni Domino. Również po raz pierwszy w historii Parad Pułaskego członkowie czterech Kluby Gazety Polskiej mogło przemaszerować razem głòwna arteria Filadelfii. Klub NJ – przew. Paweł Grzegorczyk, Klub – NY- przew. i koordynator Klubów na USA i Kanadę – Maciej Rusiński, Klub – Stamford – przew. Jerzy Polak oraz Klub – Filadelfia.

Po paradzie członkowie Klubu GP z Filadelfii zaprosili wszystkich gości współpracujących z Klubem i Komitetem do Domu Polskiego na obiad. W Domu Polskim ma siedzibę Klub Filadelfijski.

Opracowanie i zdjęcia: Jan Maciak – KGP – Filadelfia i Komitet Smoleńsko – Katyński

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress