Tekst alternatywny

Partyzant w Krakowie – 24.04.2013 r.

VIII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”- Kalwaria Zebrzydowska 2013 odbędzie się w dniach od 24 do 26 maja w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej w Klasztorze oo. Bernardynów. Wszelkich informacji udzielają lokalni przewodniczący klubów „GP”.

Setki mieszkańców Krakowa uczestniczyło w spotkaniach z red. Tomaszem Sakiewiczem autorem książki „Partyzant Wolnego Słowa”. Pierwsze spotkanie z czytelnikami odbyło się w księgarni „Gazety Polskiej”, później red. Sakiewicz spotkał się z krakowianami na Rynku  Głównym w ramach Festiwalu „Warto Być Polakiem”. Wieczorne spotkanie w Salonie Gościnnym Krakowskiego Klubu „Gazety Polskiej” im. Janusza Kurtyki w budynku Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”  trwało prawie trzy godziny. Prawie 500 osób słuchało wykładu gościa o kulisach powstania książki i o aktualnej sytuacji politycznej i gospodarczej w Polsce i na świecie. Spotkanie w trakcie którego wystąpił Paweł Piekarczyk zakończyło się serią pytań do gościa; ludzi zatroskanych o los Ojczyzny. Relacja wideo: www.klubygazetypolskiej.pl

W parafii pw. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Krakowie Nowej Hucie odbyła się  uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej „Krzyż smoleński okryty całunem milczenia”. Aktu poświęcenia dokonał proboszcz parafii ks. Adam Podbiera. Przed odsłonięciem tablicy poseł Andrzej Adamczyk odczytał  list Jarosława Kaczyńskiego skierowanego do Księdza Proboszcza, p. Zuzanny Kurtyki i wiernych. W drugiej części uroczystości odbył się koncert muzyki poważnej „Modlitwa i pamięć” Wincentego z Krakowa.

W Poznaniu została otwarta wystawa   „Lech Kaczyński w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej”, którą zorganizował poznański Klub ”GP” i Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Fundacja Tożsamość i Solidarność. Wystawę otworzyła pani Marta Kaczyńska wraz z posłami Maciejem Łopińskim i Jackiem Sasinem.

W Węgrowie odbyła się sesja naukowa poświęcona prezesowi IPN Januszowi Kurtyce. Dr Filip Musiał wygłosił  prelekcję o żołnierzach WIN. Podkreślił, że największe zasługi dla  podtrzymania pamięci o żołnierzach wyklętych ma właśnie prof. Janusz Kurtyka. Prof. Jan Żaryn w swoim wystąpieniu zaznaczył, że blisko  współpracował z Januszem Kurtyką, w badaniach naukowych obaj próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie „po co nam historia?”.   Na koniec głos zabrała Zuzanna Kurtyka.

Koszaliński Klub „GP” uczestniczył   w Sławnie w patriotycznych uroczystościach odsłonięcia tablic poświęconych pamięci Harcerzy Obrońców Grodna oraz Ofiar Obławy Augustowskiej.

W Tomaszowie Lubelskim odbyła się prezentacja wystawy „Warto być Polakiem”.

W Księgarni „GP” w Krakowie  odbyło się spotkanie z p. Maryną Miklaszewską, autorką książki „Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera”.

Klub „GP” w Ciechanowie uczestniczył w uroczystości uczczenia pamięci zamordowanych w Katyniu, która miała miejsce pod Krzyżem Katyńskim przy Kościele Farnym.

W Zawierciu i w Suwałkach,  odbyła się projekcja filmu reż. J. Lichockiej i J. Rybickiego pt. „Prezydent”.

 

Ryszard Kapuściński

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress