Tekst alternatywny

PARYŻ | Renowacja pomnika „Solidarności”

Tablica „Solidarności” na paryskim Placu Inwalidów odzyskuje blask dzięki Klubowi Gazety Polskiej w Paryżu

13 grudnia 1981 roku na Placu Inwalidów w Paryżu zbierali się naprzeciw konsulatu PRL, Polacy i Francuzi, by protestować przeciw wprowadzeniu stanu wojennego. Podobnie było w kolejne dni i rocznice. Na miejscu tym stanął najpierw prowizoryczny Krzyż, a później tablica zaakceptowana przez merostwo. 13 grudnia 2020 roku ten symbol polskiej historii, w samym centrum francuskiej stolicy, odzyska swój blask.

Z inicjatywy prezesa Klubu Gazety Polskiej w Paryżu Andrzeja Wody, po 2 latach starań kończy się renowacja pomnika, który przypomina Francuzom i Polakom o ich solidarności i wsparciu dla wolnościowych aspiracji naszego narodu. Nieoceniona była tu pomoc Ambasady i Konsulatu RP.

Do odzyskania blasku tego miejsca pamięci włożyli swój wkład wszyscy członkowie Klubu GP. Trzeba tu wymienić szczególnie kol. Mariana Zawalińskiego, artystę i projektanta odnowionego pomnika, czy kol. Adama Gąsiora, który zorganizował do prac przy przebudowie tego miejsca firmę Pol-Decor. Nową tablicę wykonała pracownia Rama z Krakowa.

Wszystkie prace sfinansowało w większości polskie MSZ za pośrednictwem Fundacji Kultura i Sztuka i jej dyrektor p. Marii Zawadzkiej.

Klub Gazety Polskiej w Paryżu jest dumny, że dzięki jego inicjatywie, po 13 grudnia 2020 roku nasi rodacy będą mieli odnowione miejsce pamięci i patriotycznych spotkań.

 Klub Gazety Polskiej w Paryżu

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress