Tekst alternatywny

PATRIOTYZM\ Debata gospodarcza na XIV Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej”

PATRIOTYZM \ Debata gospodarcza na XIV Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej”

Dobre bo polskie

Polska gospodarka może być marką

Nie ma lepszego miejsca na rozmowę o roli patriotyzmu w budowaniu silnej polskiej gospodarki niż Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”. Tradycyjnie pierwszy dzień wydarzenia poświęcono sprawom gospodarczym. Krótkie wystąpienie miał minister finansów Marian Banaś, a zwieńczeniem tego dnia była debata ekspercka na temat budowy siły polskich marek.

Jacek Liziniewicz

Debata gospodarcza to już niemal tradycyjna część Zjazdów Klubów „Gazety Polskiej”. W tym roku dyskusja prowadzona przez znanego i lubianego Adriana Stankowskiego obracała się wokół tworzenia silnych polskich marek.

Rolnictwo polską perłą

Do dyskusji o polskich markach wprowadził wszystkich Rafał Antczak, wiceprezes zarządu nadzorujący Obszar Bankowości Przedsiębiorstw, Analiz i Administracji Banku PKO BP. – Marki są związane z krajami, w których się tworzą i służą do promowania tych krajów. (…) Kraje, które są silne, potrafią te marki tworzyć. Kraje, które są słabe, tych marek nie mają. (…) Bez dobrych marek jesteśmy skazani na bycie krajem drugiej kategorii – mówił prezes Rafał Antczak. Jak podkreślił, nadal Polska nie ma ciągle jednej wielkiej, globalnej marki kojarzonej z Polską. – Jest tak naprawdę jeden sektor gospodarczy, który globalnie ma znaczenie, bo jest rozpoznawalny z uwagi na swój udział w produkcji eksporcie i w ilości towarów, który jest dostępny na rynku. Zaskoczę Państwa, bo to jest rolnictwo. I nie ma w tym nic złego, bo kraje anglosaskie, najbardziej rozwinięte, jak USA, mają nadal duży udział produktów rolnych w swoim eksporcie – mówił Antczak. Jego informacje potwierdził Janusz Ciesielski, dyrektor oddziału terenowego KOWR w Łodzi, który przedstawił pokrótce klucz do sukcesu polskich rolników. – Polska po prostu smakuje – mówił Ciesielski. Jak podkreślił, kluczowe znaczenie dla klientów ma pełna wiedza o produkcie i o gospodarstwie, w którym było wytworzone. Jego zdaniem nasz kraj ma przewagę, bo rolnictwo nie zostało jeszcze całkowicie uprzemysłowione. – Struktura polskich gospodarstw jest taka, że nadal niewielkie fermy produkują żywność o najwyższej jakości. Dzięki temu mamy smak. To jest doceniane za granicą, o czym świadczy eksport na poziomie 30 mld euro. Dziś powinniśmy zadbać o konsumenta polskiego – mówił Ciesielski. Z myślą o konsumentach w kraju KOWR wprowadził m.in. aplikację Polska Smakuje, za pomocą której można zapoznać się z lokalnymi produktami.

Nadrabiamy zaległości

Nadal jednak zdaniem prelegentów doskwiera Polsce brak marek związanych z innymi gałęziami gospodarki. – Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie mamy polskich marek, trzeba sięgnąć do historii. Jeżeli spojrzymy na historię, to zauważymy, że wszystkie marki globalne, które dobrze znamy czy ze świata mody, czy z mojej branży energetycznej, to są spółki, które powstawały i funkcjonują przez wiele dziesiątków lat. My musimy wiedzieć, że rozwój gospodarczy Polski rozpoczął się po upadku komuny w naszym kraju – mówił Dariusz Chrzanowski, wiceprezes ENERGA-OBRÓT S A. Wymienił również największe polskie spółki jak Orlen, PKO BP, PZU, które zaczynają sobie radzić na rynkach zagranicznych i stawać się rozpoznawalne. Jego zdaniem moglibyśmy szybciej nadrabiać zaległości, ale jednak przez lata mieliśmy rządy, które nie chroniły polskiego rynku. – Był okres, gdy wspierano zagraniczne podmioty, a pozostawiono nasze rodzime. Np. polskie banki musiały nagle po 1989 r. mierzyć się z zachodnią, bardziej doświadczoną konkurencją. Dzisiaj po 30 latach ten czas jednak został nadrobiony, polskie marki coraz śmielej sobie radzą nie tylko w Europie, ale innych kontynentach – mówił Dariusz Chrzanowski. Symbolem stał się rzeczywiście bank PKO BP, który pod względem wartości prześcignął ostatnio Deutsche Bank. Informacja podana przez prowadzącego debatę wywołała entuzjazm na sali. Rafał Antczak nie krył zadowolenia ze swojej firmy.

PKO BP daje przykład

– Nasza gospodarka rośnie już nieprzerwanie od 28 lat. Razem z Australią to jest rekord świata. Nikt nigdy w historii świata nieprzerwanie nie rósł przez 28 lat. Oczywiście jest tak, że łatwiej rosnąć, kiedy kraj jest biedny, a trudniej w miarę, jak się bogaci. Dlatego chwała obecnemu rządowi, że potrafił w ciągu ostatnich lat ten wzrost tak znacząco podnieść – mówił Antczak. Jak podkreślił, jest przykład wielkiego sukcesu i pokazanie, że Polska gospodarka może być marką. Nadal tego bezprecedensowego sukcesu nie wykorzystujemy. – W banku często powtarzamy, że wszystko co dobre dla gospodarki to dobre dla PKO BP. W tym roku obchodzimy 100-lecie istnienia. Bank został założony dekretem Józefa Piłsudskiego 7 lutego 1919 r. i przez 100 lat PKO BP dzieli los polskiej gospodarki – mówił Antczak. Prezes chwalił się również unowocześnieniem instytucji. – Jesteśmy liderem rozwiązań technologicznych na świecie. (…) Obecnie bankowość to technologia. Tym się banki różnią. Jedne mają lepszą, inne gorszą. (…) My mamy bardzo dużo osiągnięć. Nasza aplikacja bankowa dla klientów detalicznych IKO jest drugi rok z rządu uznawana przez międzynarodowe gremium za najlepszą aplikację bankową na świecie. W drugiej połowie roku, o czym media informowały, ten system płatności zbliżeniowej Blik to jest system, który stanie się systemem globalnej płatności – mówił Antczak. Oznacza to, że już niedługo wszędzie na świecie, gdzie można będzie płacić kartą Master Card, będzie można również zapłacić systemem Blik. – To będzie pierwszy moment, gdy poczujemy się, że mamy globalną markę. (…) Ale to efekt pracy wielu lat – mówił Antczak, który nie ukrywa, że PKO BP chce stać się bankiem globalnym. Przewagą, która ma to ułatwiać, ma być właśnie inwestowanie w nowe technologie.

Polski konsument daje siłę

Oczywiście zanim wyjdzie się na zewnątrz polskiej gospodarki, trzeba zbudować siłę w Polsce. Rozumie to KOWR, który chce wspomagać lokalnych producentów żywności. – Ostatnio mocno stawiamy na odbudowywanie bazarków, na których będzie można kupić zdrową żywność. Tego oczekują klienci. Zaczynamy to odtwarzać w całym kraju, ale to proces, który musi potrwać. Chcemy robić to również w dużych miastach – mówił Ciesielski. Zdaniem Dariusza Chrzanowskiego dużą rolę w budowie polskich marek ma rząd. – Ze spółkami jest jak z polskim rządem. Jeżeli jest u steru władzy premier, jest rząd, który jest zdeterminowany, żeby budować silne państwo, to zatrudnia sobie menadżerów, którzy są zdeterminowani do budowania polskiej silnej marki. (…) Jeżeli celem stała się budowa silnego państwa, to spółki SP i inne przedsiębiorstwa w naszym kraju podejmują tę walkę, bo mają instrumenty i wsparcie ze strony rządu. Wierzę w to, że w pewnym momencie, jeżeli będzie nadal utrzymywana ta polityka, to doczekamy momentu, gdy polska marka będzie wstanie być marką globalną – mówił Chrzanowski zbierając oklaski zebranych.

Belka Spala Organizator a4 v3

Belka - gospodarka

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress