Tekst alternatywny

Piotrków Tryb.: W hołdzie Powstańcom Warszawskim

Pośród bohaterskich Dzieci Warszawy byli także piotrkowianie i inni powstańcy związani pośrednio z naszym miastem, z Piotrkowem Trybunalskim. Aktualnie blisko 80 mogił tych bohaterów znajduje się na terenach piotrkowskich nekropolii. My, piotrkowianie, pamiętamy o nich nie tylko
od święta, ale w dniach poprzedzających 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zatroszczyliśmy się o nie szczególnie. To Klub Gazety Polskiej i Klub Historyczny im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” (piotrkowianina z urodzenia) były inicjatorami akcji uporządkowania powstańczych mogił w dniu 27 lipca br. Na ten apel odpowiedzieli ci, którym bliska jest Pamięć Narodu. Przyszło nas wielu – i starszych, i młodszych, i dzieci, nierzadko całe rodziny. Już tego dnia na każdej z uporządkowanych mogił zawisły biało-czerwone szarfy.
Wróciliśmy w te miejsca w dniu 1. sierpnia. Po oficjalnych uroczystościach (z udziałem władz miejskich i samorządowych oraz różnych organizacji i stowarzyszeń) przy pomniku Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki parę minut po godzinie 17.00 rozpoczął się
IV Piotrkowski Marsz Pamięci Powstania Warszawskiego. Uczestnikami tego wyjątkowego wydarzenia byli także ci wszyscy, którym bliskie są ideały, w które mocno wierzą, którym hołdują
na co dzień. Pod biało-czerwonymi sztandarami szli dorośli – i ci starsi, i ci młodsi, szły dzieci, szła młodzież, szli także niezawodni piotrkowscy harcerze. W trakcie marszu zostały odczytane kartki
z powstańczego kalendarza, opisujące dramatyczne wydarzenia w pamiętnym sierpniu 1944 roku
w stolicy. Były pieśni powstańcze, były okrzyki sławiące CZEŚĆ I CHWAŁĘ BOHATERÓW.
Na piotrkowskich mogiłach powstańczych zapłonęły znicze – symbol Pamięci o 63 dniach bohaterstwa w walczącej Warszawie.
Łączyliśmy się z mieszkańcami Warszawy (oraz przybyszami z kraju i z zagranicy) nie tylko poprzez wspólnie z nimi śpiewane pieśni na placu Piłsudskiego we wspaniałym koncercie transmitowanym przez TVP1. Otóż 2 sierpnia my zorganizowaliśmy w swoim mieście wyjątkowy koncert pod nazwą POWSTANIE WARSZAWSKIE PIOSENKĄ PISANE. PIOTRKOWIANIE ŚPIEWAJĄ POWSTAŃCZE PIOSENKI. Odbył się on w gościnnych murach kościoła Najświętszego Serca Jezusowego. Wszyscy zgromadzeni – razem ze wspaniałymi wykonawcami – śpiewali tak bliskie swoim sercom warszawskie powstańcze pieśni i piosenki. Padały ważkie słowa prowadzącej koncert Beaty Dróżdż i księdza Remigiusza Wysockiego, płynęły – najczęściej chóralnie śpiewane – pieśni i piosenki znane każdemu Polakowi! Były chwile refleksji i zadumy, były i wielka radość, i wielkie wzruszenie. Czy można się bowiem nie wzruszać nie tylko słowami pieśni, ale i tym, kto je śpiewa? Na scenie – obok Jolanty Piekarskiej (przybyłej na koncert ze swoim maleńkim jeszcze synkiem) i Bartka Kurowskiego (to nic, że przybył z daleka, przerywając swój urlop) – Anna Kafar ze swoimi córkami, Julią i Zuzanną – wszystkie trzy zachwycające talentem wokalno-muzycznym! A pośród uczestników koncertu i dziadkowie, i rodzice ze swoimi dziećmi – w tym także tymi maleńkimi….
To prawda, że muzyka łączy pokolenia, ale jest jeszcze coś! Coś ogromnie ważnego – i dla nas dzisiaj,
i dla przyszłych pokoleń! Wszak TAKIE BĘDĄ RZECZYPOSPOLITE, JAKIE ICH MŁODZIEŻY CHOWANIE!
Tegoroczne, minione już dni obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pozostaną na długo w pamięci tych wszystkich piotrkowian (ale i gości z Gdańska, przybyłych specjalnie na koncert), którym Pamięć Narodu jest szczególnie bliska. Wszak NARÓD, KTÓRY NIE SZANUJE SWEJ PRZESZŁOŚCI, NIE ZASŁUGUJE NA SZACUNEK TERAŹNIEJSZOŚCI I NIE MA PRAWA DO PRZYSZŁOŚCI (J. Piłsudski). Nam – piotrkowianom skupionym wokół Klubu Gazety Polskiej, Klubu Historycznego im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” i Stowarzyszenia Nasza Niepodległa – prawda zawarta w słowach Marszałka jest szczególnie bliska.
Bogdan Sakowski

Klub Gazety Polskiej Piotrków Trybunalski

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress