Tekst alternatywny

Plan wrocławskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 Plan wydarzeń 1-3.03.2014
1.03.2014
Część oficjalna:
10.30 – spotkanie pod bramą główną Cmentarza Osobowickiego z banerami, przemarsz pod Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego , na kwatery 81A i 120
11.00 – oficjalne uroczystości na Cmentarzu Osobowickim
13.30 – Koncert symfoniczny w Sali Wielkiej Starego Ratusza
Część organizowana przez środowiska pozarządowe:
17.00 – Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych – wrocławskie środowiska pozarządowe
18.15 – Marsz Pamięci z inscenizacjami i oprawą multimedialną – organizator: Stowarzyszenie Odra-Niemen. Partnerzy: kibice WKS Śląsk Wrocław, Stowarzyszenie Miłość i Wolność Brzeg, Stowarzyszenie Inicjatywa Historyczna, wrocławscy studenci i młodzież

2.03.2014 – Rodzina Żołnierzy Wyklętych w Konspirze – organizator Stowarzyszenie Odra-Niemen
II Maraton filmowo – dyskusyjny połączony z kiermaszem książek, patriotycznych gadżetów.
Cykl filmów o Żołnierzach Wyklętych:
12.00-13.30 – „Klamra” W przedsionku śmierci – Losy mjr Adama Lazarowicza , oficera IV Komendy Głównej Zrzeszenia WiN
13.30-15.00 – mjr Antoni Żubryd – dowódca Oddziału NZS na Podkarpaciu
15.00-16.00 –„ Pod Prąd. Chwała Bohaterom”. Marek Frączek syn „Lalka” i Zofia Pilecka córka rotmistrza Pileckiego opowiadają o swoich rodzicach
16.30-17.00 – Sny utracone, sny odzyskane. Dokument przedstawia tragiczne losy represjonowanej rodziny Borychowskich , dramat całej rodziny opisują występujące w filmie dzieci Borychowskich.
17.00-19.00 – Spotkania z dolnośląskimi rodzinami Żołnierzy Wyklętych – panel dyskusyjny
19.00-19.45 – Kwatera” Ł”
20.00-21.00 – RECITAL MUZYCZNY pt. „ KOCHAM ŚWIAT, KOCHAM POLSKĘ …”

3.03.2014
13.00 – Uroczyste rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu Żołnierze Wyklęci – I etap regionalny – organizator Stowarzyszenie Odra-Niemen
18.00 – Wieczór Pamięci Żołnierzy Wyklętych – organizator XVII Liceum Ogólnokształcące im. A. Osieckiej

 

https://www.facebook.com/events/1458620314361917

—————————————-

 

Stowarzyszenie ODRA – NIEMEN od 3 lat jest głównym koordynatorem projektów związanych z wrocławskimi obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 Marca. W bieżącym roku organizujemy wydarzenia razem z innymi partnerami:  Stowarzyszenie Wolność i Miłość – Brzeg, Stowarzyszenie Inicjatywa Historyczna -Wrocław,  kibice WKS Śląsk Wrocław. Patronat medialny objęło wrocławskie Radio Rodzina. Patronat honorowy nad wydarzeniami objął Ks. Prałat dr Marian Biskup, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej a także dolnośląskie kombatanckie organizacje:
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Dolnośląski

Związek Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 – 1956 „Jaworzniacy”

Związku Piłsudczyków Okręg Wrocław

Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Okręg Wrocław

Zrzeszenie Wolności i Niezawisłość  Okręg Dolnośląski

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Dolnośląski

Wrocławski Plan Wydarzeń – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

28 lutego 2014

11.00 – Uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod tablica poświęconą Władysławowi Ciskowi, żołnierzowi AK i WiN, wejście do Sali 140 w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej – organizator Związek Piłsudczyków

1 marca 2014

Obchody oficjalne:
10.30 – Spotkanie pod bramą główną Cmentarza Osobowickiego z banerami, przemarsz pod Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego , na kwatery 81A i 120
11.00 – Oficjalne uroczystości na Cmentarzu Osobowickim
13.30 – Koncert symfoniczny w Sali Wielkiej Starego Ratusza

Część organizowana przez środowiska pozarządowe
organizator: Stowarzyszenie Odra-Niemen
partnerzy: kibice WKS Śląsk Wrocław, Grupa Wolność i Miłość Brzeg, Stowarzyszenie Inicjatywa Historyczna, wrocławscy studenci i młodzież:
17.00 – Uroczysta Msza Św. w Bazylice Garnizonowej św. Elżbiety w intencji Żołnierzy Wyklętych, z asystą wojska i służbą młodzieży i harcerzy podczas mszy
18.15 – Marsz Pamięci z inscenizacjami i oprawą multimedialną Rynek Wrocławski – Rondo Żołnierzy Wyklętych

2 marca 2014

„Żołnierze Wyklęci w Konspirze” – II Maraton filmowo – dyskusyjny połączony z kiermaszem książek. Spotkania w Centrum Edukacyjnym „Konspira”,Pl. Solny 11 – organizator: Stowarzyszenie Odra-Niemen
12.00-20.00 – Pokazy filmów poświęconych Żołnierzom Wyklętym oraz dyskusje i rozmowy z zaproszonymi gośćmi: Danutą  Skrabą, która razem z panią Ireną Klubą przewodniczyły grupie, dzięki której w latach osiemdziesiątych ocalono od zniszczenia Wrocławskie Kwatery żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, synem Antoniego Żubryda „Zucha” – Januszem Niemcem, córką Jana Leonowicza ps. „Burta” – Barbarą Leonowicz-Babiak, Martą Ziembikiewicz – córką Władysława Łukasiuka ps. „Młot”, kapitana AK, partyzanta  antykomunistycznego powstania na Podlasiu, oraz dr Krzysztofem Szwagrzykiem  – pełnomocnikiem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. Poszukiwań Miejsc Pochówku Ofiar Terroru Komunistycznego – gościem , który prosto z Warszawy przyjedzie i opowie  o najnowszych identyfikacjach Żołnierzy Wyklętych.

20.00-21.00 – Recital muzyczny pt. „KOCHAM ŚWIAT, KOCHAM POLSKĘ…”

3 marca 2014

17.00 – „Dlaczego pamiętamy o Wyklętych” – dyskusja młodych działaczy – organizator Stowarzyszenie Civitas Christiana, ul. Kuźnicza 11-13
18.00 – Wieczór Pamięci Żołnierzy Wyklętych – organizator XVII Liceum Ogólnokształcące im. A. Osieckiej – ul. Tęczowa 60, Aula

Po raz pierwszy Stowarzyszenie Odra-Niemen organizuje Marsz Pamięci, który będzie szedł ulicami naszego miasta. Marsz ten ma mieć charakter teatru ulicznego z elementami inscenizacyjnymi, multimediami, oprawami świetlnymi oraz będzie zawierał elementy edukacyjne.  Zadanie angażuje wiele różnorodnych środowisk i organizacji pozarządowych.  W ramach przejścia przez miasto Marsz Pamięci będzie mijał różne przedstawienia i wydarzenia. Zaczynamy od krótkich inscenizacji na Wrocławskim Rynku, następnie głównymi ulicami miasta będziemy poprzez różne formy upamiętniać bohaterów Niezłomnych. Składamy wieńce i znicze przy tablicy poświęconej członkom organizacji niepodległościowych (budynek Dolnośląskiej Policji) oraz przy Pomniku Rotmistrza Pileckiego.  Marsz będzie przechodził ulicami Krupniczą, Podwalem, Powstańców Śl. a kończymy przemarsz na Rondzie Żołnierzy Wyklętych, gdzie po krótkim koncercie nastąpi zakończenie wydarzenia. W trakcie przemarszu będą też oprawy kibiców WKS Śląsk Wrocław. Wydarzenie ma charakter widowiska niosącego w sobie głęboką  treść, przesłanie, ale przede wszystkim ma być swoistą lekcją historii skierowaną do młodego pokolenia.

Stowarzyszenie ODRA – NIEMEN

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress