Tekst alternatywny

Podziękowanie dla Członków Klubu „Gazety Polskiej” w Tychach od Red. Nacz. Tomasza Sakiewicza i Prezesa Ryszarda Kapuścińskiego

Kraków, 7.12.2020 r.

Podziękowanie dla Członków Klubu „Gazety Polskiej” w Tychach

Szanowni Państwo, Drodzy Klubowicze

Z okazji 10 lat działalności Klubu „Gazety Polskiej” w Tychach chcemy Państwu podziękować za Waszą dotychczasową ciężką pracę dla dobra wolnej, suwerennej i bogatej Polski. Za Waszą pracę dla dobra swojej Małej Ojczyzny, w której mieszkacie, gdzie mieszkają Wasi znajomi. Za budowanie Społeczeństwa Obywatelskiego.

W Polsce po wojnie wytworzył się system autorytarny w którym starano się podporządkować państwu i PZPR  wszystkie dziedziny życia, całą inicjatywę obywateli. Pierwszą historyczną próbą odejścia od tego systemu w powojennej historii Polski było powstanie Solidarności. Ruchu społecznego, działającego obok komunistycznej władzy w którym trwała niekończąca się społeczna debata o najważniejszych problemach dotyczących nas Polaków. Dopiero w 1989 roku znalazło to odzwierciedlenie w zmianach w Konstytucji jeszcze PRL-owskiej, wprowadzające po raz pierwszy termin Społeczeństwa Obywatelskiego. Jednak, co brzmi dosyć dziwnie, po 44. latach promowania idei sprawiedliwości społecznej i socjalizmu w swojej czystej formie, nie wyjaśniono Polakom co to pojęcie tak naprawdę oznacza.

Niezwykle doniosłą rolę w powojennej historii Polski odegrał Kościół  Katolicki, który w swojej mądrości wciąż wyznaczał kierunki ludzkiej inicjatywy, w ten sposób bezustannie  inspirując budowę Społeczeństwa Obywatelskiego.

W ostatnich piętnastu latach w budowie Społeczeństwa Obywatelskiego niepoślednią rolę zaczęły odgrywać kluby „Gazety Polskiej”. Kiedy pod koniec 2005 roku powstał pierwszy klub „Gazety Polskiej”, w swoich założeniach miał spełniać: „rolę integracyjną w swoich środowiskach lokalnych – skupiać wokół siebie czytelników i pozyskiwać nowych” – jak napisał w swoim przesłaniu do przyszłych założycieli klubów redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz. W przeciągu piętnastu  lat od tamtych słów powstało w Polsce i na świecie około 500. Klubów „Gazety Polskiej”, które swoim codziennym funkcjonowaniem wykreowały indywidualne zasady działalności.

Kluby „Gazety Polskiej” zakładane są nie dla kariery, obecnych czy przyszłych profitów. Tworzą je patrioci, osoby przeważnie nie związane z żadną partią, identyfikujący się z podstawowymi wartościami etycznymi i moralnymi, którzy nie znajdując w swoim środowisku odpowiedniego forum do dyskusji dotyczących najważniejszych problemów nurtujących ich najbliższe otoczenie, tworzą to forum zakładając  klub. To jest działanie oddolne, czyste w swojej genezie, spontaniczne, tak jak było na początku „Solidarności”. To jest budowa Społeczeństwa Obywatelskiego, bez polityków, lobbystów, czy odgórnych nacisków.

Wyznając idee, które są tak ważne dla Środowiska Strefy Wolnego Słowa, 7 grudnia 2010 roku grupa patriotów postanowiła założyć Klub „Gazety Polskiej” w Tychach. Dziękujemy założycielom klubu, którymi byli: Wojciech Jabłoński, Śp. Anzelm Habryka, Śp. Edward Madej, Śp. Lucyna Madej,
Śp. Zbigniew Pułterałowicz, Czesław Kuźniak, Stanisław Nikiciuk, Tadeusz Smagacz, Henryk Kocjan
i Janusz Jabłoński.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy przez ostatnie 10 lat uczestniczyli we wspaniałych, patriotycznych działaniach Klubu „Gazety Polskiej” w Tychach. Dziękujemy!

 

podpis

 

 

 

 

 

podziękowanie_1 podziękowanie_2

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress